20.5.2011 9.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Řasy z našich rybníků mohou být surovinou pro biopaliva
Ve vzdálenější budoucnosti bude zřejmě jako hlavní palivo pohánějící dopravní prostředky používán vodík. Přesto vědci vymýšlejí alternativy, které by nahradily ropu.
Již se ukázalo, že slibněvypadající biopaliva vyráběná ze zemědělských plodin, jako jsou obilí, cukrová řepa či třtina, kukuřice a řepka, majířadu nevýhod, a tak přicházejí na řadu jiné organismy. Jednou z možností je výroba biolihu ze suroviny, kterou zná každý z nás a jejíž likvidaci by nejspíše docela přivítal. Jsou jí klasické mikrořasy, někdy označované chybně jako žabinec. Ty mohou růst v každém mělkém rybníku zhruba pět měsíců v roce. Nezabírají tudíž žádnou ornou půdu a není třeba kvůli jejich pěstování kácet lesy.
Na výzkumu pracují už delší dobu vědci z třeboňského Mikrobiologického ústavu Akademie věd a nyní se k nim přidali i pracovníci Ústavu kvasné chemie a bioinženýrství z Fakulty potravinářské a biochemické technologie pražské VŠCHT. Ti pokusnou laboratorní produkci řas předváděli ve středu během akce Chemie a paliva, kterou uspořádala v Praze Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT).
Už dnes je známo, že kultivace řas je velmi snadná. Z několika buněk lze pomocí světla, vody, oxidu uhličitého a minerálních solí získat v každém litru vody během několika dnů desítky gramů biomasy. Pokusy ve světě s mořskými řasami ukázaly, že takto lze vypěstovat až 40 gramůbiomasy, v Česku je to zatím jen něco málo přes deset gramů.Dokonce je díky nápadu českých vědců možno k urychlení růstuřas využít kouř například z tepelných elektráren. Ten by v jakémsi bioreaktoru probublával vodou s řasami.
Problémů je však zatím poměrnědost. Jedním z nich je energetická náročnost při odstřeďování a také je třeba docílit, aby vypěstované řasy obsahovaly víceškrobu, z něhož by se pak vyrobil biolíh.
Přesto je ve světě řada projektů,díky kterým lze předpokládat, že k výrobě biopaliva z řas by mohlo dojít v horizontu pěti až deseti let. Jeden z těchto výzkumů financuje i investiční firma Cascade Investment, která patří společnosti Microsoft Billa Gatese. Údajně investovala desítky milionů dolarů do firmy Sapphire Energy, která se rovněžzabývá výzkumem možnosti využití mořských řas k produkci paliva. Řasy lze ale dále využívat i pro výrobu potravin, krmiv a léků.
Zdroj: Aktuálně.cz, http://auto.aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=700734
20.5.2011 9.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace