16.1.2025 9.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Ždárské vrchy čeká několikaletá obnova rašelinišť
Letošní rok a následujících 5 let se v CHKO Ždárské vrchy bude odehrávat neobvyklý zásah. AOPK ČR plánuje rozsáhlé úpravy v cenných rašeliništích, aby se podařilo zachránit mizející druhy rostlin a živočichů. Návštěvníky čekají omezení, informovala Agentura ochrany přírody a krajiny.
Ochránci přírody se chystají k neobvyklému zásahu v jedné z nejcennějších lokalit na Vysočině. V národních přírodních rezervacích Radostínské rašeliniště a Dářko v nejbližší době zahájí práce, které mají zlepšit stav zdejších unikátních rašelinišť. Hlavním cílem je zvýšit hladinu podzemní vody, která v posledních letech klesala mimo jiné kvůli teplejšímu klimatu.
Ředitel Regionálního pracoviště Vysočina Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Václav Hlaváč uvedl, že největší technické zásahy proběhnou letos. Zahrnovat budou například přehrazení či zrušení odvodňovacích kanálů a vytvoření nových tůní. Dojde také k úpravám v lesních porostech a postupné obnově dlouhodobě nekosených luk.
Návštěvníci oblíbené naučné stezky Dářská rašeliniště se musí připravit na určitá omezení. V rezervaci Radostínské rašeliniště by měla být jen krátkodobá, ale v okolí NPR Dářko se počítá s delší uzavírkou kvůli úpravám obvodového kanálu, který vede z části právě v těsné blízkosti naučné stezky. Ředitel Hlaváč připomněl, že vstup do národních přírodních rezervací je obecně zakázán a pohybovat se zde lze pouze po značených cestách.
Projekt, který má trvat pět let, vyjde na zhruba 12 milionů korun. To je výrazně méně, než se původně předpokládalo. Peníze poskytne Operační program Životní prostředí. Ochránci doufají, že tyto zásahy pomohou k zadržení vody v rašeliništi a zachrání vzácné druhy rostlin a živočichů, které jsou na otevřená rašeliniště vázány a v posledních letech z oblasti mizely.
Rašeliniště u Velkého Dářka patří k nejvýznamnějším na Vysočině. Vyskytuje se zde řada chráněných druhů, včetně až 500 druhů motýlů – modrásek stříbroskvrnný, píďalka prameništní, obojživelníků – skokan ostronosý, čolek horský, plazů a ptáků. Dářská rašeliniště jsou vyhlášena též jako evropsky významná lokalita pro vážku jasnoskvrnnou. Ojedinělý druh, známý dosud jen z několika málo míst Moravy, je vážka čárkovaná. Roste tu i vzácná borovice blatka, jež se jinak přirozeně vyskytuje na Třeboňsku, šumavských rašeliništích a Slavkovském lese, na Moravě v Hrubém Jeseníku. Plánované zásahy pomohou toto jedinečné prostředí zachovat i pro budoucí generace. Poděkování patří jak jednotlivým vlastníkům, tak společnosti KINSKÝ Žďár, a.s. za spolupráci a ochotu při jednáních.
Zdroj a foto: AOPK
16.1.2025 9.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině