6.12.2012 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Kapři mají šestý smysl, orientují se podle geomagnetického pole
Jsou-li kapři ponecháni v klidném prostředí, zaujmou velmi často severojižní polohu. Uvedl to na základě výsledků výzkumu vědců z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) její tiskový mluvčí Josef Beránek.
„Tuto polohu dávají vědci do souvislosti s geomagnetickým polem,“podotýká mluvčí. Výsledky svého zkoumání podle něj vědci publikovali v renomovaném vědeckém časopisu PLOS ONE (http://dx.plos.org/10.1371/journal.pone.0051100).Šlo o tým ČZU pod vedením Vlastimila Harta ve spolupráci s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK a z University Duisburg-Essen.
Experiment s vánočními kapry byl podle Beránka jednoduchý. Vědci fotografovali ryby v kruhových kádích, z nichž dočasně odstranili přívody vzduchu, aby nezkreslovaly výsledky. Po vyhodnocení nebyla statisticky významná žádná jiná orientace než severojižní. Výzkum zahrnoval přes 800 měření celkem 14 537 ryb v 80 kádích umístěných ve 25 lokalitách. Podobných prací bylo dosud publikováno jen málo. Například lososům tento šestý smysl pomáhá spolu s čichem v orientaci při návratu do řek, kde přišli na svět.
V roce 2008 publikoval Jaroslav Červený z ČZU společně s kolegy University Duisburg-Essen studii, která dokládala, že také skot a jeleni na pastvě využívají magnetického smyslu a často odpočívají v severojižní ose. Výzkum se tehdy týkal více než osmi tisíc kusů dobytka na několika stovkách různých pastvin a téměř tří tisíc kusů jelení zvěře v 250 lokalitách.
Nyní se vědci z ČZU zaměřili na sledování šestého smyslu u psů.
Naše voda
6.12.2012 13.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství