21.12.2012 17.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Veterináři z Brna budou zachraňovat mořské želvy
Zachránit mořské želvy v Indonésii, které často končí na černém trhu, je cílem projektu KuraKura, do kterého se zapojí i brněnská veterinární a farmaceutická univerzita. Píše o tom Brněnský deník.
Mořské želvy jsou celosvětově chráněným a kriticky ohroženým druhem. V Indonésii jsou přesto běžnou součástí jídelníčku v restauracích, končí třeba v polévkách. Překupníci je navíc často pašují do dalších asijských zemí. „Zvířata zabavená pašerákům jsou na mnoha místech poraněná a nezvládnou sama přežít. Veterináři jim proto poskytnou potřebnou lékařskou péči a teprve potom je vypustí do volné přírody,“ vysvětlil mluvčí univerzity Petr Chmelař.
Ochránci zvířat a indonéské státní orgány bojují s černým trhem s želvami řadu let. Zabavené želvy vypouštějí zpět na svobodu. „Ty poraněné ale nemají šanci na přežití,“ popisuje problém Zdeněk Knotek z Veterinární a farmaceutické univerzity. Na ostrově Nusa Penida začala k tomuto účelu před pěti lety vznikat základna.„Dnes je téměř dokončená. Veterináři tam odcestují příští rok.
Zatím se účastníme jednání s úřady v Indonésii, což je poměrně náročné,“ popsal Chmelař.Dříve se zraněná zvířata vozila často na ošetření do Evropy. „Cílem našeho projektu je pomáhat těmto druhům přímo na místě, kde žijí,“ dodal Knotek. Na záchranném projektu spolupracuje fakulta veterinárního lékařství brněnské univerzity společně se zoologickou zahradou v Brně, organizací KuraKura a veterinární fakultou v Denpasaru v Indonésii.
Zdroj: Brněnský deník
21.12.2012 17.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství