9.1.2013 16.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Raci jsou výborným indikátorem znečištění vod i v nízkých koncentracích
Raci jsou největší sladkovodní bezobratlí, kteří mohou zachytit velmi nízké koncentrace různých látek rozpuštěných ve vodě. Uvedl to dnes při křtu publikace „Biologie a chov raků“ proděkan Fakulty rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity Pavel Kozák.
Zmiňovaná publikace, kterou financovalo ministerstvo zemědělství, obsahuje celou řadu dalších zajímavých údajů o racích, z nichž mnohé jsou výsledkem výzkumů uvedené fakulty, která se na existenci knihy rozhodující mírou podílela. Na knize spolupracovali ale i další autoři z Přírodovědné fakulty Ostravské univerzity a Přírodovědné fakulty Karlovy univerzity v Praze.
Vědci a výzkumníci z FROV dnes také prezentovali při křtu publikace systém využívající raka jako bioindikátoru kvality vody pomocí sledování srdečního rytmu raka optickým senzorem, který sami vyvinuli. Varovali také před klesající populací původních tuzemských raků – raka říčního a raka kamenáče (na ilustračním snímku), které stále více ohrožuje račí mor. Podle autorů knihy se přitom situace může v budoucnosti ještě zhoršit, a to díky šíření nepůdních druhů raků, jako je rak červený a rak mramorový, které jsou pro naše raky velmi nebezpečné. V tuzemských vodách žijí ale i další nepůvodní druhy raků, a to rak signální a rak pruhovaný. Největším nebezpečím šíření nepůvodních druhů raků je podle poznatků vědců jejich vysazování laickou veřejností.
Součástí křtu publikace „Biologie a chov raků“ byla také gastronomicky nestandardní akce – ochutnávka raků. Samozřejmě z nepůvodních druhů, především raka signálního. Fotoreportáž z akce přinese v příštích dnech facebooková verze portálu Naše voda, včetně videa představující nejen„račí aktivity“ FROV.
Petr Havel
9.1.2013 16.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství