4.2.2013 16.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Mihule přežívají na naší planetě už 360 milionů let
Nedávno objevený druh pravěké mihule dal nálepku „živé fosilie“ také bezčelistnatcům. Podle článku na facebookové verzi portálu Naše voda byl totiž zkamenělý otisk mihule nedávno nalezen u jihoafrického Grahamstownu ve vrstvě ze svrchního devonu (prvohory).
Nalezený pravěký Priscomyzon je nejstarší bezčelistnatec podobný současným druhům. Byl ovšem malý, kolem 5 cm a měl k poměru k tělu velká ústa se 14 zuby. Provozoval ektoparatismus, okusoval zvnějšku obyvatele tehdejších mořských mělčin. Dnešní mihule se chovají úplně stejně a to po dobu již 360 miliónů let. Fosilie byla nazvána Priscomyzon riniensis. Druhové jméno riniensis je odvozeno od Rini, xhoského (africký národ Xhosové) názvu Grahamstownu a okolí.
V prvohorách žila spousta hojně obrněných bezčelistnatců, kteří kroužili v prvohorních mořích a sbírali či lovili něco k snědku. Priscomyzon žil jinak. Masivní ústní disk napovídá, že stejně jako jeho dnešní bratříčci provozoval brutální ektoparazitismus a zvnějšku okusoval jiné obyvatele tehdejších mořských mělčin. Dnešní ryby takový zákrok často nepřežijí. Priscomyzon už musel být hodně specializovaný a je vidět, že strategie „být slizká trubice a okusovat ostatní“ přetrvala opravdu celkem dlouho. Celý „zázrak“ je ale jenom v tom, že nebylo tak snadné se to dozvědět. Bezčelistnatci bez brnění totiž nemají nic, co by snadno fosilizovalo, ani kosti, ani nějaké masivní chrupavky. Proto si vědci až donedávna okusovací bezčelistnatce nepředstavovali jako běžný inventář dávných moří.
Na obrázku je mihule mořská (Petromyzon marinus), dosahuje velikosti až 1 metru.
Zdroj: Facebook Naše voda
4.2.2013 16.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství