26.3.2013 14.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Striga – rostlinný upír omezující ekonomiku nejen v zemědělství
V článku o vodě na africkém kontinentě jsme se dověděli o výskytu parazitické rostliny se jménem „striga“. Facebooková verze portálu Naše voda přináší podrobnější údaje o tom, co je to vlastně za rostlinu.
Jak nám již název napovídá – striga je název pro čarodějnici nebo také osoby, které jsou příbuzné vlkodlakům nebo upírům. Jde o výstižné pojmenování – tato parazitická rostlina totiž žije pouze přichycením na kořeny hostitelských rostlin, z nichž odnímá živiny a vodu.
Zajímavé je už její rozmnožování. Její vyklíčené semínko spustí do půdy enzymové čidlo, které zjistí, zda se v půdě vyskytují vhodné kořeny hostitelských rostlin. Chemická reakce poškozeného kořenu strize napoví, že se skutečně vhodná rostlina v blízkosti vyskytuje. Strigy vypustí kořeny (přísavky) směrem k nalezenému domovu. Pokud se nepřipojí do čtyř dnů, uhyne. Pokud se připojí, má striga vyhráno.
Je zajímavé, že striga donutí hostitelskou rostlinu vkládat sílu do kořenů, které se zvětší na úkor nadzemní části. Tato rostlina již nemá sílu se dále rozmnožovat, i když může žít dlouhým životem. Právě to má vliv na zemědělskou produkci. V článku o nedostatku vody v Africe jsme se dočetli, že z pole pak rolník sklidí třeba jen dvacetinu úrody právě kvůli této parazitující rostlině.
Rozšíření této parazitické rostliny je v různých formách kupodivu celosvětové, nejčastěji ji ale nalezneme v Africe a Asii. U nás je typickým představitelem záraza, která cizopasí na kořenech lučních rostlin.
Zdroj: Facebook Naše voda, na foto Striga Gesnerioides
26.3.2013 14.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině