4.4.2013 13.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Kdy vznikl Jordán? Nález unikátní cihelny znejistil datum založení rybníku
Za unikátní v rámci celé republiky označují archeologové Husitského muzea středověkou lokalitu cihelny na dně rybníku Jordán s pozůstatkem objektu vypalovací pece, která se nachází poblíž Sokolské plovárny. Uvedlo to město Tábor.
Na základě analýzy učiněných nálezů lze usuzovat, že cihelna velmi pravděpodobně byla v provozu ještě v roce 1505. Pokud se tato hypotéza potvrdí, bude zároveň zapotřebí zodpovědět otázku, kdy tedy vlastně došlo k založení Jordánu v současné podobě. Až dosud se totiž uvádí rok 1492.
K ověření této hypotézy byly odeslány k analýzám další vzorky. V těsném sousedství této středověké lokality jsou archeology zdokumentovány intenzivní nálezy dokládající více než tři tisíce let staré pravěké osídlení tohoto území (datace 1700 – 1600 před naším letopočtem). V dalších dnech budou archeologové věnovat svou pozornost pravému břehu nádrže.
Pokračují práce na odbahnění, bagrování a převoz bahna k vyschnutí na mezideponii, především v prostoru hlavní hráze nádrže. Sediment bude převážen k uložení do prostoru bývalé pískovny na Hůrce. Stále ještě nejsou indentifikovány všechny anomálie, které by mohly být většími pyrotechnickými nálezy. Nálezy menší, většinou pěchotní munice jsou likvidovány standardním způsobem, většinou odvozem k likvidaci.
Zhotovitel zároveň pracuje na čištění štol, které byly prakticky od vánoc trvale pod vodou a nebyly přístupné. Cílem je co nejrychleji dokončit objekty uzávěrů, vybudovat vtokový objekt a zajistit tak bezpečnou manupulaci s protékající vodou. Odbahňován je prostor pod gymnáziem. V nejhlubších místech, kde se nachází nejvíce zvodnělého sedimentu, je sediment přemísťován tak, aby vyschl do stavu schopného transportu.
Zdroj: Město Tábor
4.4.2013 13.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě