4.4.2013 16.49, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Za ničení bezpečnostních prvků u jezů hrozí až 10 let vězení
Jako trestný čin obecného ohrožení většího rozsahu jsou v našem trestním zákonu kvalifikovány případy, při kterých vandalové zničí nebo poškodí zařízení, jejichž cílem je na nebezpečných jezech záchrana lidských životů.
Pro portál Naše voda to uvedl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů (ČSK) s tím, že trestní sazba činí v těchto případech 3 až 10 let. Šálek tak reagoval na dnešní informaci Povodí Moravy, podle které neznámý vandal o víkendu zapálil a zcela zničil záchrannou kotvu na jezu v Brně – Maloměřicích. Právě s Povodím Moravy má přitom podle Šálka ČSK smlouvu o tom, že některá zabezpečovací zařízení na nebezpečných jezech převezme svaz do své péče. V případě jezu v Maloměřicích, jak potvrdila i mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková, zajistí také svaz novou bezpečnostní podkovu.
Poškození a krádeže bezpečnostních prvků na nebezpečných jezech jsou bohužel poměrně časté. ČSK proto podle Šálka hodlá u jezů, kde budou bezpečnostní prvky instalovány, umístit také upozornění na závažnost trestné činnosti v případě jejich poškození. Řada lidí totiž ani neví, co jim za takový prohřešek hrozí, zvláště když jednotlivé bezpečnostní prvky nemají velkou finanční hodnotu. V případě jezu Maloměřice činí finanční škoda zhruba jen 4000 korun. Daleko závažnější je ale potenciální ohrožení životů lidí v případě, že jsou bezpečnostní prvky na nebezpečných jezech nefunkční nebo tam zcela chybí.
Petr Havel
4.4.2013 16.49, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony