20.5.2013 9.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Jez na Ohři je po rekonstrukci, stavbu ztížili mlži a ondatry
Po třech letech je hotovo, jez v Doksanech je po rekonstrukci. Píše o tom ústecká mutace deníku.cz s tím, že stavba za 30,3 milionu korun má pomoci zlepšit ekologické podmínky chráněným živočichům a ulehčit místním občanům od hluku.
„Během rekonstrukce jezu jsme zaznamenali stížnosti místních občanů. Starosta nás upozornil na hlučnost jezu. Zjistili jsme, že obě dvě klapky při určitém průtoku skutečně rezonují, což potvrdila i měření. Na klapku jsme nainstalovali řadu menších rozražečů, které nám pomohly paprsek rozrušit tak, že klapka přestala rezonovat. Dnes již k rezonanci nedochází. Hluk se však chystáme změřit ještě jednou,“ uvedla Petra Fošumpaurová, technický dozor investora.
Během rekonstrukce jezu se stavitelská firma potýkala s několika dílčími problémy. „Zásadní komplikací byla podmínka životního prostředí, a to taková, že stavba nesměla být prováděna v zimním období kvůli ochraně zdejších chráněných živočichů. Byly zde tedy nucené přestávky,“ uvedl technický ředitel zhotovitelské firmy Navimor-invest Olgerd Pukl.
Právě ochrana životního prostředí byla hlavním důvodem rekonstrukce. Jez se nachází v přírodní rezervaci Loužek. Zde žijí chránění živočichové – ryba vranka a mlži, které ohrožovalo vypuštění jezové zdrže, když se nestačili z obnažených částí břehu přemístit do zatopené části koryta. Jez bylo nutné zrekonstruovat právě kvůli těmto živočichům tak, aby nedocházelo k rychlému odtoku a snížení hladiny. Nelehké bylo také řešení situace částečně zjištěných podmínek v podloží. „Nové konstrukce jsou speciálním zakládáním „připíchnuté“ do dna. Při vrtání mikropilotových konstrukcí totiž docházelo k různým průnikům vody, průsakům. Nebylo to ale natolik markantní, aby hrozila havárie,“ dodal Pukl.
„Zajímavá byla i montáž klapek. Museli jsme sem dopravit klapku o rozměrech 20 metrů na 2,5 metru,“ připomněl vedoucí provozu Povodí Ohře Terezín Martin Matula. Ten také dodal, že třešničkou na dortu byla nutrie, která přehryzala součást ovládání jedné z klapek.
Na ilustračním foto jeden z nebezpečných jezů na Ohři – Radošov
Zdroj: www.denik.cz
20.5.2013 9.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Aktuality
Kvalita vody v zaplavených studních na Jesenicku se po testování zlepšila
Akt. 16.1.2025 15.51Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Hnutí Duha: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou
Akt. 16.1.2025 14.09Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině