23.5.2013 7.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Podle EU bude třeba k čištění bazénů specielní povolení
Vyčistit domácí bazén bude možné jen s povolením úřadů. Píše o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že jde o nařízení EU, která je považuje za boj proti terorismu a argumentuje, že z chemikálií na čištění vody na bázi peroxidu vodíku lze vyrobit bombu.
Až si příště půjdete koupit chemikálie na čištění bazénu, připravte si víc peněz i času. Od příštího roku se budete muset cestou zastavit na úřadě pro povolení. Razítko vás přijde na pár stovek. Některé tyto přípravky totiž obsahují více než dvanáct procent peroxidu vodíku. Ten spolu s dalšími látkami nově zařadila Evropská unie kvůli obavám z teroristických útoků „na index“. Lze z nich totiž vyrobit výbušninu.
Prodej peroxidu a spol. musí být v členských státech EU buď zakázán úplně, nebo kontrolován povolením. Česko si vybralo druhou variantu a nyní vymýšlí, jak ji uvést do praxe. Tedy, kdo přesně bude licence vydávat, kdo bude kontrolovat prodavače a jaké pokuty za porušení nařízení hrozí. Český báňský úřad, který to dostal na starost, se přiklání k variantě, aby „pasy na bazén“ vydávaly obce. Jak ale má úředník zjistit, že žadatel nepoužije přípravek k výrobě bomby, nikdo netuší.
To není jediný háček protiteroristického opatření Bruselu. Nákup nebezpečných látek nebude už dál nikdo registrovat. Stačí, když zákazník v obchodě ukáže povolení – přípravek s obsahem třiceti procent peroxidu vodíku si může z obchodu bez dalších dotazů odnést. A ve stejný den to může zopakovat v dalších prodejnách. Nikdo nebude zjišťovat, kolik si doma uskladnil. „Registrace není povinná, dělat ji tedy nebudeme. Kdo by ta data sbíral? To by musela každá prodavačka zapisovat číslo občanky a nakoupené množství. To jsme odmítli,“ vysvětluje Jan Kaňka, specialista pro EU z Českého báňského úřadu. Z nařízení nadšený není. Tříletá jednání podle něj dopadla „typicky evropsky“ a nakonec je z nařízení jen další zátěž lidí.
Češi přitom patří k evropským bazénovým mistrům. Na sto tisíc obyvatel je tu skoro dva tisíce bazénů, a to se nezapočítávají jakkoliv velké nafukovací bazény – ale jen ty nadzemní, kopané a vnitřní. Zhruba patnáct až dvacet procent chemikálií, které slouží k čištění, je na bázi peroxidu vodíku. Používají je lidé, kteří nechtějí vodu upravovat chlorem.
Výrobci se obávají, že kvůli nařízení ztratí zákazníky. Zvažují úplnou změnu technologie čištění, nebo že současné přípravky naředí na nižší koncentraci peroxidu vodíku. Jenže tím se sníží účinnost a bude třeba větší balení. A bude to stát více peněz.
Zdroj: Mladá fronta DNES
23.5.2013 7.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony