27.5.2013 12.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Mihulím se daří, komplikují i čištění koryt řek
Kvalita vody v potocích na Liberecku stoupá. Alespoň tak to vypadá podle návratu mihulí – choulostivých vodních živočichů do potoků a řek na severu Čech, informuje liberecká mutace deníku.cz.
„Mihule se objevují hlavně v potocích. V současnosti jsou spíše na ústupu, proto jsou celoročně chráněny. Je u nich problém hlavně v reprodukci. Proto není dobré narušovat jejich přirozené prostředí. Pro mihule navíc není vhodná každá voda,“ popsal Deníku Jiří Dolní, vedoucí liberecké rybářské stráže.
Ani výskyt chráněné ryby však v letošním roce práce na Jeřici nezastaví. „Na základě šetření se s čištěním koryta počítá na několika místech, kde nebudou mihule ohroženy. Od srpna se práce rozběhnou na celém úseku. Dokončení oprav pobřežních zdí je smluvně vázáno na konec listopadu letošního roku,“ poznamenal starosta Chrastavy Michael Canov.
Mihule potoční patří mezi mihulovce. Charakteristická je pro ni absence čelistí (mají kruhovitou ústní přísavku), kostí i šupin. Nemají skřele, za to za očima je patrných sedm žaberních otvorů. V ČR nyní žijí dva druhy mihulí, mihule potoční a mihule ukrajinská. Obě mají hadovité tělo bez párových ploutví. Žijí v čistých potocích a říčkách s přirozenými koryty, kde se objevují dva typy dna, jemné bahnité náplavy a písčitoštěrkovité dno. Larvy mihule potoční dosahují délky do devatenácti, dospělí do sedmnácti centimetrů. To je způsobeno tím, že larvy přijímají potravu tak, že drobné organické částice a řasy filtrují z bahna. Po přeměně dospělci již potravu nepřijímají, takže než pohlavně dospějí, dojde trochu ke zkrácení jejich těla.
Zásahy do koryt řek musí předem schválit ochránci přírody. „Při každém hýbání hladinou diskutuje Povodí Labe s námi,“ řekl za ústředí Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec. O výjimky je podle něho častěji žádáno v souvislosti s výskytem škeblí. Častěji než s mihulemi, se setkáváme se škeblemi. Ty jsou snad v každé řece nebo přehradě. Někdy se nemusí jednat o desítky, ale stovky nebo tisíce kusů,“ doplnil Moravec. I to může být důkazem stoupající kvality vody.
Zdroj: www.denik.cz
27.5.2013 12.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství