7.6.2013 5.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Dezinfekce zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun
Voda v zaplavených oblastech může být kontaminovaná fekálními mikroorganismy a zbytky chemických přípravků, které domácnosti a průmysl produkují. V mnoha případech jde i o zvýšený obsah těžkých kovů. Upozornila na to společnost AmaVictu.
„Vytopené objekty a užitné prostory včetně všech zasažených předmětů musí být proto vyčištěny a dekontaminovány. Stejně musí být ošetřeny i některé vnější prostory – zejména hřiště – a dále zdroje pitné vody, například studny a vodovodní rozvody,“ řekl Petr Wagner, odborník na likvidaci kontaminace ze společnosti Guapex.
Náklady na dezinfekci zasažených území vyjdou při letošních povodních na desítky milionů korun, vyplývá z odhadu společnosti AmaVictu, která se zabývá likvidací ekologických škod: „Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500-1000 korun dle míry zasažení,“ vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.
Mnoho nemocí způsobených mikroorganismy se objeví až za delší dobu. „Zdroje pitné vody mohou být kontaminované, a to přímo, kde došlo k zalití vodou, ale i nepřímo zvýšenými průsaky povrchových vod do vod spodních,“ varuje Wagner. Z tohoto důvodu je nutné provést hygienizaci zdrojů vody a celého systému rozvodů, který mohl být taktéž kontaminován. Vodu je možné užívat až po provedení jejího rozboru, který potvrdí nezávadnost.
Kontaminací jsou zvláště ohroženy malé děti, senioři, osoby s chronickými chorobami, alergici a astmatici. S dezinfekcí je nutné začít ihned po opadnutí povodňové vlny. „Důkladně omýt, vysušit a vydezinfikovat se musí veškeré vybavení domácnosti. Zasažené zásoby potravin je nutné vyhodit. Obaly u konzerv a hermeticky uzavřených potravin je třeba důkladně omýt a provést dezinfekci. Veškeré – i jen okrajově zasažené – textilie je nutné vyprat a vydezinfikovat,“ upozorňuje Wagner.
K dezinfekci lze použít několik typů přípravků, které nepoškozují materiály a jsou dostatečně účinné: „Běžně dostupné domácí přípravky pro dezinfekci nemusí být dostatečně koncentrované pro likvidaci znečištění po povodních. Je třeba vybírat hlavně přípravky, které mají dlouhodobý účinek a dají se aplikovat i preventivně jako ochrana proti plísním. Měly by mít plné spektrum účinku proti bakteriím, virům a plísním,“ říká Wagner.
K dispozici jsou zejména přípravky na bázi chloru, jejichž nevýhodou je krátkodobé působení, a dále polymerové dezinfekční přípravky, jejichž základní vlastností je dlouhodobé působení.
PŘÍPRAVKY |
CHLOROVÁ DEZINFEKCE |
POLYMEROVÁ DEZINFEKCE |
VÝHODY | Nižší cena. | Nejsou dráždivé. Účinné proti širokému spektru mikroorganismů. Dlouhodobý účinek až 30 dnů |
NEVÝHODY | Vyšší koncentrace jsou žíravé a mají krátkodobý účinek. Na plísně nejsou dostatečně účinné. | Mírně vyšší cena. Nejsou k dispozici v prodejních sítích. |
Naše voda
7.6.2013 5.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace
Změny od roku 1997 na poli protipovodňové ochrany u Povodí Odry
Akt. 10.1.2025 11.58Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině