7.6.2013 8.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Na dotaci určenou na dostavbu „vodních cest“ Přibyslav stále čeká
Chaos panující na nově vzniklém Státním pozemkovém úřadě (SPÚ) blokuje čerpání státní dotace na investiční akce ve výši 14 milionů korun pro město Přibyslav. Informuje o tom deník.cz v regionu Vysočina.
Podle místostarosty města Martina Kamaráda byly v katastrálním území Dolní Jablonná provedeny už dříve určité pozemkové úpravy, které měly zabránit lokálním záplavám v obci. Mělo následovat rozsáhlé protipovodňové opatření v podobě takzvaných vodních cest. „V minulých dvou letech se nám podařilo ještě ve spolupráci s tehdejším Pozemkovým úřadem získat finance, aby se v Dolní Jablonné mohl postavit odvodňovací příkop. Následovat měly takzvané vodní cesty. Projekty na jejich stavbu byly zpracovány v letech 2010 až 2011, město do projektů investovalo zhruba 200 tisíc korun. Jednalo se nejen o Dolní Jablonnou, ale také o Keřkov, Hřiště a Poříčí. Vodní cesty měly odvádět z oněch lokalit přebytečnou vodu, která se tam hromadí hlavně po velkých deštích. Do projektu se zapojilo nejen město Přibyslav, ale i vlastníci pozemků v oněch místních částech, kteří na stavbu vodních cest věnovali část své půdy,“ popsal situaci Kamarád.
Například Poříčí bylo v době záplav v roce 2009 jednou z nejvíc zasažených oblastí Přibyslavska při náhlých deštích. Několik domů doslova „propláchla“ velká voda a bahno hrnoucí se z okolních polí. Konkrétně dvě rodiny, Dvořákovy a Klementovy, byly vyplaveny hned několikrát další pohromu by už nechtěly zažít, ovšem zabránit vzestupu voda například po přívalových deštích mají právě pozemkové úpravy, především vodní cesty .
Akce vodní cesty měla stát zhruba 14 milionů korun, měla být hrazena ze státních dotací získaných prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu. Investorem ale není město Přibyslav, nýbrž nyní nově vzniklý útvar SPÚ. A to je podle přibyslavské radnice podstata problému.
„Právě nově vzniklý SPÚ měl za úkol vyhlásit výběrové řízení na dodavatele, který provede stavbu vodních cest. Úřad má k dispozici potřebné plány, byly schváleny dotace, peníze na akci jsou, ale Státní pozemkový úřad dosud nebyl schopen výběrové řízení vyhlásit, komunikace s ním je tristní,“ vysvětlil Kamarád. Čas ale neúprosně běží.
Čím déle se bude oddalovat výběrové řízení na dodavatele stavby, tím se krátí čas pro stavbu samotnou a samozřejmě i čerpání dotací je časově omezeno. Například celých 12 milionů by mělo být proinvestováno do léta roku 2014. „Bohužel, venkovní stavby tohoto typu lze provádět jen v určitých měsících, v zimě se vodní cesty budovat nedají. Nás to zdržuje, protože dokud nebudou vodní cesty, nemůžeme v oněch obcích opravovat komunikace , voda by je zničila. Já se ptám, jak je to vůbec možné, kdo za to nese vinu a kdo zodpovídá za to, že ve SPÚ panuje takový chaos,“ ptá se Kamarád.
Proč se s některými projekty zatím vůbec nic neděje, je podle SPÚ dáno tím, že mají určité chyby a nedostatky, které je třeba odstranit. Neméně významným úkolem je podle SPÚ urychlení procesu pozemkových úprav. Průtahy při jejich realizaci často brání smysluplnému rozvoji území a komplikují efektivní ochranu půdy před erozemi. Nad slovy ministra a úředníků se v Přibyslavi radní jen hořce usmívají. Podle Kamaráda stejně jako Přibyslav bojují s novým úředním molochem starostové po celé republice. „Obáváme se, že na daném úřadě probíhají nyní hlavně personální změny, kdy někteří úředníci jsou propouštěni, noví, jejichž odbornost je diskutabilní, se obratem přijímají, s těmi propuštěnými odborníky odchází část potřebné agendy , výsledkem je chaos,“ povzdechl si místostarosta.“
Když stavba vodních cest nezačne, Státní zemědělský intervenční fond může teoreticky prodloužit termín čerpání dotací, ale to je čistá teorie, praxe může být podle vedení přibyslavské radnice úplně jiná. Státní dotace propadne. Navíc v současné době velkou částí ČR zmítají povodně a odstranění jejich následků bude prioritou, tudíž na „obyčejné“ projekty opět nebude čas.
Zdroj:www.denik.cz
7.6.2013 8.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla