7.6.2013 16.36, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
MZE kategoricky odmítá pochybení Povodí při odpouštění přehrad
Ministerstvo zemědělství se ostře ohrazuje proti výstupům v některých médiích, která veřejnost nepravdivě informují o údajně pozdním a málo účinném odpouštění přehrad před a během povodní. Uvádí se to v dnešním prohlášení ministerstva.
Potenciál Vltavské kaskády zadržet povodňové průtoky byl maximálně využit ke snížení následků povodně. Od pátku do pondělí zadržovalo například vodní dílo Orlík přitékající povodňovou vlnu tak, že přítok byl výrazně vyšší než odtok. To umožnilo vybudovat mobilní hrazení podél vodního toku (zejména v Praze), a pomohlo tak výrazně oddálit příchod povodně. Předvypuštění bylo tak masivní, že namísto předpokládaného retenčního prostoru zhruba 60 milionů metrů krychlových se podařilo vytvořit prostor dvojnásobný, tedy 120 milionů metrů krychlových.
MZe se také ohrazuje proti tvrzení, že řízení kaskády určovaly zájmy energetiků. Vzhledem ke konstrukci vodních děl a elektráren jako jejich nedílných součástí lze elektřinu vyrábět již při poměrně nízkých stavech hladiny. Energetici tedy nemají primárně zájem na co nejvyšší hladině vody v přehradách. Tu udržují vodohospodáři jen proto, aby získali čas pro přípravu protipovodňových opatření, která ochrání níže položená lidská sídla.
Nedá se tedy říci, že platí rovnice čím více vody, tím lépe pro energetiky. Nárazově velké odpouštění vody z vyšších stupňů kaskády by totiž mohlo vést k poškození níže položených elektráren.
Opatření, která přijal státní podnik Povodí Vltavy, pomohla získat čas na přípravu protipovodňových opatření na dolním toku Vltavy. Řízení nádrží určovala a určuje aktuální provozní a hydrologická situace.
Negativní mediální kampaní je pobouřena i odborná veřejnost, která problematiku českých vodních děl dokonale zná.
Naše voda
7.6.2013 16.36, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla