18.6.2013 8.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Dozvuky povodní: Pro vyvlastňování je česká opozice i Německo
Řada protipovodňových hrází se nestihla dostavět, protože tomu bránily spory s vlastníky. Připomněla to reportáž ve zpravodajství České televize ČT 24.
Ministr zemědělství proto uvažuje o možnosti vyvlastňování ve veřejném zájmu kvůli stavbě protipovodňových zábran. Opozice ho v tomto podporuje a podobné plány už mají podle televize i naši západní sousedé. Například 6,5 kilometru dlouhé povodňové hrázi na Labi, která měla chránit lovosickou Lovochemii a zabránit vodě před zaplavením domů, nakonec k dokonalosti chybělo dokončení 150 metrů.
Kvůli jednomu člověku, který chtěl co nejvíce vydělat, mohla být hráz za tři čtvrtě miliardy k ničemu. „Majitelé požadovali zhruba desetkrát více peněz, než bylo obvyklé,“ vysvětlil Lukáš Landa z Povodí Labe. Povodí proto muselo během 24 hodin navézt na místo, kde hráz chyběla, 50 tisíc tun zeminy. Nakonec to stihli těsně předtím, než přišla povodňová vlna. A třeba v pražské Velké Chuchli mohla být hladina o metr níže, kdyby jí v odlivu nebránily haly. Jejich spolumajitelka se však brání, zbourání hal je podle ní zbytečné a prý by stačilo vybudování odtokového kanálu.
Kvůli podobným případům přišel ministr zemědělství už v průběhu povodní s návrhem vyvlastňování. A v podobném duchu se nesou úvahy i u našich německých sousedů. Právě v Německu má velká voda a občanské iniciativy, které v minulých letech zabránily stavbě většiny protipovodňových nových projektů, na svědomí nejméně 11,5 miliardy eur škod.
Ministerstvo životního prostředí proto chce do parlamentu přinést návrh zákona, který by mimo jiné zjednodušoval stavbu nových hrází. Ovšem vyvlastňování má i nadále zůstat krajní možností. Také pro českou opozici jde o jedinou rozumnou cestu. Zákon o vyvlastnění kvůli protipovodňovým opatřením by se pak mohl ve zrychleném řízení přijmout do tří měsíců.
Vyvlastňování jako jednu z cest k prevenci povodní již také připravuje sousední Slovensko.
Zdroj: www.ceskatelevize.cz
18.6.2013 8.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla