22.7.2013 8.19, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Hráz v Sušicích má zelenou
Suchý poldr v Sušicích má zelenou. Informoval o tom server idobryden.cz s tím, že Zlínský kraj zamítl odvolání majitele sousedního pozemku z Uherského Hradiště, který se obával protržení budoucí pět metrů vysoké hráze.
Jeho námitky krajští úředníci označili za zcela neopodstatněné, hráz totiž bude ještě pevnější, než nařizuje norma. I když vlastník ještě zřejmě nesloží zbraně, obec už má termín zahájení stavebních prací. „Verdikt Zlínského kraje jsme očekávali, poldr splňuje veškeré normy. Staveniště už si převzala dodavatelská firma a 29. července se pustí do bagrování,“ prohlásil Jiří Krsička, starosta Sušic.
Majitel pozemku Jakub Kovář v odvolání proti rozhodnutí uherskohradišťské radnice o povolení stavby zpochybnil technické řešení suchého poldru. „Odvolání ale bylo zamítnuto, obec má nyní pravomocné povolení k výstavbě poldru,“ potvrdila Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí Zlínského kraje. Kovářovo odvolání skončilo v „koši“, neboť vycházelo pouze z jeho laického názoru a nebylo podloženo žádným oponentním posudkem nebo odborným zhodnocením. „Nejsou žádné důvody pochybovat o kvalitě projektové dokumentace a návrhu technického řešení zpracovaného autorizovaným inženýrem pro vodohospodářské stavby. Zvolený typ hráze je nejvhodnější alternativou. Projektant navíc zvolil sklon hráze s výrazně vyšší bezpečností a v patě je navržená o 4,20 metru širší, než požaduje norma. O poddimenzování tudíž nelze v žádném případě hovořit,“ zdůraznila krajská mluvčí. Technické řešení navíc posvětilo i Povodí Moravy, správce toku.
„Určitě ještě existují prostředky, jak se bránit. Konkrétní kroky ale zatím neprozradím. Se suchým poldrem ale nemám problém. Jen chci, aby obec ode mě koupila pozemek, třeba i na splátky. A klidně zaplatím daň z nemovitosti,“ komentoval krajský verdikt Jakub Kovář, který může rozhodnutí napadnout pouze soudní žalobou, nebo podáním návrhu na jeho přezkum ministerstvem zemědělství. „Uvidíme. Hráz je každopádně naprosto zbytečná, v Sušicích se dostala voda do baráků jen jednou za posledních deset let, a to kvůli špatnému řádkování na polích,“ poznamenal Kovář.
Jenže podle starosty je protipovodňová ochrana prioritou obce už několik let. „Suchý poldr podle něj ochrání minimálně dvacet rodinných domů Na Nivkách a další v ulici směrem ke hřišti,“ spočítal Krsička s tím, že zastupitelé koupi pozemku odmítli. „Při velkých erozích splachů, které jsou v lokalitě velkým problémem, dojde k zachycení splavenin, transformaci povodňové vlny a zlepšení ochrany osob i majetku. Jde o stavbu nanejvýš žádoucí a potřebnou, která přispěje k ochraně před ničivými účinky přívalových srážek,“ uvedla i Sýkorová Dvorníková.
Suchý poldr a biocentrum přijdou na 4,1 milionu korun, z obecní pokladny však odteče „jen“ 700 tisíc korun, včetně 450 tisíc za výkupy pozemků. Zbytek představuje dotace z ministerstva životního prostředí.
Zdroj: www.idobryden.cz
22.7.2013 8.19, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla