23.7.2013 9.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Komentář týdne
Vyznal se někdo ve vyhlašovaných stupních povodňové aktivity?
O rozborech příčin a důsledků povodní portál Naše voda pravidelně informuje. Dnes přinášíme trochu jiný pohled – Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany uveřejnil na serveru www.raft.cz inspirativní pohled na způsob vyhlašování stupňů povodňové aktivity.
Povodňové stupně byly totiž jednotlivými státními institucemi vyhlašovány tak, že se v tom jen málokdo vyznal. O některých se veřejnost možná ani nedozvěděla.
Asi neznáměji vyhlašované SPA (stupně povodňové aktivity) byly prostřednictvím ÚPK (Ústřední povodňové komise). Ta vyhlašovala II. SPA plošně na celá území a to na jakékoli vodní plochy. Dle tohoto nařízení nesměly plout nejenom po řekách, ale i po přehradách ani rybnících žádné lodě. Např. provoz výletní lodě po Máchově jezeře byl i tímto předpisem zakázán. Jak mi bylo sděleno od tiskového mluvčí MZP (Ministerstva životního prostředí), bylo to opravdu takto myšleno, aby záchranáři nebyli blokováni případnou nehodou někde jinde a mohli se věnovat jen zásahům při povodních.
Zpět ale k vyhlašovaným SPA. SPA mohou vyhlašovat obce, obce s rozšířenou působností, kraje nebo ÚPK. Dále je třeba si jen připomenout, že od vyhlášeného II. SPA nesmí plout žádná loď na vyhlašovaném úseku. ÚPK, jakožto nejvyšší orgán, vyhlásil na začátku povodní II. SPA plošně v některých krajích. Ještě před tímto rozhodnutím vyhlásil Plzeňský kraj na svém území III. SPA a např. Jihočeský kraj pouze zákaz sjíždět rozvodněné řeky po pokutou až 100 000 Kč.
Dne 14.6. ÚPK zrušila plošné SPA v krajích, ale Plzeňský kraj 12.6. od 17 hod zrušil III. a PLOŠNĚ! vyhlásil II.SPA, který platil až do 18.6.. Došlo tedy k situacím, o kterých jen málokdo věděl. Každý považoval rozhodnutí ÚPK, jakožto nejvyššího orgánu, za rozhodující, i když ÚPK upozorňovala na platnost vyhlášených SPA jinými komisemi. A to téměř nikdo netušil, co a kdy vyhlásily ještě jednotlivé obce.
Další mylnou informací ohledně SPA byla blikající kolečka na stránkách aktuálních stavů jednotlivých Povodí. Většina lidí i médií se domnívala, že toto je určující pro SPA. Jenže je to jen informativní značka. Povodňové komise, jak to i udělaly, mohou SPA vyhlásit i tam, kde není žádná povodeň a i když hladiny klesnou na normální stavy, platí jejich vyhlášený SPA do té doby, než ho zruší. Vyhlašovaný SPA se neřídí dle stavů na vodočtech, ale tím, jak rozhodnou povodňové komise.
Na Slovensku již toto pochopili a u každého vodočtu na webu mají červený text:
Prekročenie hladiny zodpovedajúcej stupňu povodňovej aktivity neznamená, že stupeň povodňovej aktivity bol na toku vyhlásený.
Z výše uvedeného je zřejmé, že běžný vodák z toho musel být minimálně zmaten a nevěděl, co si může nebo nemůže dovolit. I když jel tam, kde žádná povodeň ani nebyla, mohl být pokutován. Též pokud jel v plzeňském kraji na řece bez povodně mezi 14-18.6., též mohl být pokutován, i když se všude dočetl, že ÚPK zrušila zákaz splouvání.
Aby se v budoucnu předešlo těmto situacím, bylo by vhodné zřídit nějaký centrální registr vyhlášených SPA, protože takhle je v tom neskutečný zmatek. Platí na stejném území rozdílné SPA, po různou dobu a každý, i obce musí přemýšlet, zda mají/nemají vyhlásit SPA, případně zda SPA vyhlášený vyšším orgánem platí/neplatí pro jejich katastr atd. Liberecký kraj to již vyřešil na svém webu centrální správou SPA. Dále by bylo vhodné přidat na weby jednotlivých povodí a CHMI minimálně informaci, že údaje o SPA jsou jen orientační.
Posledním doporučením je vyhlašovat SPA pouze tam, kde opravdu je. ÚPK totiž vyhlašovala zákaz plavby na celá území. Jenže co je to vlastně území? Konkrétní úsek řeky, katastr obce, kraj …? Na evidenčním listu každé stanice je informace, pro jaký úsek platí. Proč tedy nevztáhnout vyhlášené SPA pouze na konkrétní tok a úsek daný evidenčním listem?
Zdroj: www.raft.cz, autor: Petr Ptáček, foto: Václav Lebduška
23.7.2013 9.43, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Komentář týdne