8.8.2013 9.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Vodáky v Krumlově zlobí suchá šlajsna
Vodáci si musí v Českém Krumlově zvykat na kolony na řece. Píše o tom Českokrumlovský deník s tím, že povodeň z prvních červnových dní letošního roku zkomplikovala situaci na stavbě nového jezu.
Podle Povodí Vltavy se kvůli ní protáhlo definitivní dokončení stavby. Jedním z důsledků toho je, že se v těchto dnech skrze šlajsnu táhnou doslova karavany lodí. A přesně jako velbloudi na poušti, suchou nohou. „Těšili jsme se na tenhle jez, protože Vltavu už jezdíme mnoho let,“ shodli se manželé Černí ze severočeského Štětí. Jako mnoho dalších dodávají, že adrenalinový sjezd šlajsnou za potlesku přihlížejících davů turistů bývával jedním z hlavních bonbónků dovolené na vodě. Teď? I kdyby tu byla voda, loď projede brzděna kartáči na dně šlajsny a veškerý požitek je pryč. A nejen to. „Je to tak o zlomení nohy,“ konstatoval další z vodáků Jan Pokorný ve chvíli, kdy dovláčel kánoi pod šlajsnu. „Ještě vloni nás to tady vyhazovalo směrem na kamennou stěnu, až jsem se málem odřel,“ dodal.
Skoro půlmetrové kartáče trčící ze dna šlajsny jsou na jednu stranu dobře míněným počinem, který by měl podle architektonického záměru jednak brzdit rychle projíždějící lodě, ale jednak i umožnit rybám lepší proplutí jezem, ať už po proudu či proti němu.
V období, kdy jako včera z Lipna vytékalo sedm kubíků vody za vteřinu a kdy ještě jez není dodělaný, jsou ale spíše ke vzteku. S tím se ale nedá v tuto chvíli nic dělat, snad jen čekat. Jak ale upřesnil zástupce stavebního dozoru Martin Poláček z Povodí Vltavy, je to záležitost dočasná. „Doufáme, že tento týden se nám podaří dostat do pohyblivé části jezu a definitivně specifikovat povodňové škody,“ vystihl podstatu problému Martin Poláček. Specializované firmě se to totiž ještě nepodařilo a tak se vlastně ani dva měsíce po velké vodě neví, kolik se toho bude muset v jímce a šachtě jezu i na jeho sklopné konstrukci ještě udělat a kdy bude jez definitivně hotový. Podle Poláčka sice stále platí před prázdninami uvedený termín konce srpna, ale bez důkladné prohlídky pohyblivé části jezu je to s velkým otazníkem. „Musí se přenášet, jinak to nejde,“ okomentoval stav šlajsny Martin Poláček s tím, že ani lodě kartáčům ani kartáče lodím by neměly navzájem nic udělat. „Jestli to neuškodí lodím, to nevím, ale kartáčům to zcela jistě neuškodí,“ míní Martin Poláček. Jenomže už letmý pohled na štětinatou soustavu ukazuje, že část z umělohmotných ježků je ohnutá. Zdali jsou důvodem lodě a nohy vodáků, to je otázka.
Sama konstrukce jezu je zcela jiná, než je v kraji zvykem. Kromě jedné propusti pro vodáky bude na první pohled velice podobný tomu, co se dá v těchto místech vidět doposud. To nejdůležitější zůstane očím kolemjdoucího skryté. Ocelová konstrukce je opláštěná podle požadavků památkářů dřevem. Právě část dřeva z obložení už vzala při povodni za své. Při velké vodě se má jez sklopit do dna řeky, mimo povodeň se vztyčí do své horní polohy.
O situaci informoval již dříve v rozhovoru s generálním ředitelem Povodí Vltavy Petrem Kubalou i portál Naše voda
Zdroj: Českokrumlovský deník
8.8.2013 9.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla