8.8.2013 9.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Na obnovu 38 studánek na Vysočině jsou potřeba tři miliony korun
Až devadesát procent z potřebné sumy ve výši tří milionů korun mohou společně dostat Místní akční skupiny z Moravskobudějovicka a Bystřicka. Uvedl to Třebíčský deník.
Peníze má dodat Státní zemědělský intervenční fond V rámci projektu „ Znám křišťálovou studánku“. „Na projektu Místní akční skupina (MAS) Zubří země spolupracuje s Místní akční skupinou Rokytná z Moravskobudějovicka. Obnova studánek se bude týkat obou lokalit v Kraji Vysočina. Zatím máme nalezených 19 studánek, další tipy chceme získat prostřednictvím výzvy veřejnosti,“ řekl bystřický místostarosta Josef Vojta.
Projekt se nebude týkat výhradně obnovy studánek, ale měl by napomoci i zvýšení turistického ruchu. Plánovaný je například takzvaný QR kód umístěný u každé studánky, který prostřednictvím mobilního telefonu návštěvníka propojí s webovou stránkou studánky, aby se o ní dozvěděl více. Stejně tak u každého pramene bude uschována „keška“, takže se zájemci mohou zapojit do geocachingové hry Hledej Vodomila. O vodní zdroje budou pečovat žáci ze základních škol na území, kde se ta která studánka nachází. Vytipované jsou už i studánky na území MAS Rokytná. „Prošly komunitním projednáváním na úrovni obcí. Díky zájmu a podpoře samospráv obcí jsme již vybrali osm studánek, které se budou realizovat. Zbývajících devět studánek čeká teprve na objevení,“ popsal manažer MAS Rokytná Robert Kubala.
Osloveným lidem přijde nápad zajímavý. „Všechno, co přispívá k zachování přírody, je pozitivní. A dobré je i to, že by se o prameny měly starat děti. Těžší bude ale zajistit, aby vandalové studánky, které jsou snadno přístupné, neponičili. Jsou lidé, kteří si nedovedou ničeho vážit,“ říká Petr Jambor z Bystřice nad Pernštejnem. Obnova některých studánek vyjde na tři až čtyři desítky tisíc korun, jiné budou podstatně dražší. „Například dvě historické studánky v nedaleké Nedvědici, která rovněž patří do MAS Zubří země, budou dražší. Zděná Císařská studánka nese letopočet 1879 a její renovace je vyčíslena na 130 tisíc korun, studánka Slovanka je ještě starší, z roku 1839, a její oprava vyjde na 125 tisíc,“ popsal Josef Vojta.
Obnovena bude rovněž studánka v Bystřici nad Pernštejnem v lokalitě Pod Horou. Dnes teče voda z kovové trubky, nad níž je betonový překlad. V rámci obnovy bude kromě vyčistění pramene a vybudování suchého kamenného základu doplněna dřevěnou stříškou, lavičkou, infotabulí i plechovým hrnkem na řetízku. To vše za 38 418 korun. „V září budeme projekt obhajovat, v březnu by měl být zahájen výzvou veřejnosti ke hledání dalších studánek pro obnovu. Práce by se uskutečnily v průběhu příštího roku,“ dodal místostarosta.
Zdroj: Třebíčský deník
8.8.2013 9.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony