22.8.2013 3.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
Na řece Sázavě si v Týnci připomenou voraře
Výstava, model voru, soutěže a hry pro děti i speciální jídelníček budou součástí akce Voraři na Sázavě. Jako připomínku jednoho téměř zapomenutého řemesla ji pořádá 24. srpna od 10 do 15 hodin v Týnci nad Sázavou společnost Posázaví o.p.s. s partnery. Součástí programu bude také představení desatera bezpečného a slušného chování na řece, řekla ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.
„Jednodenní akci pořádáme v rámci projektu „Řeky se mění“, který realizujeme ve spolupráci se společnostmi Lípa pro venkov o.s., Královská stezka o.p.s. a Rakovnicko o.p.s. Jeho hlavním cílem je zvýšit bezpečnost vodácké turistiky na řekách Sázava a Berounka a zpřístupnit ji široké veřejnosti,“ dodala Bohunka Zemanová.
Akce se uskuteční v prostorách outdoorového centra Bisport a Restaurace Nad Řekou na břehu Sázavy. Pokusí se přiblížit atmosféru, kterou ve své knize Plavci na Sázavě barvitě vylíčil spisovatel Jan Morávek. „Chceme připomenout dobu Františka Kavalíra (1796–1853), zakladatele sklářské hutě v Sázavě, do níž se kdysi po vodě plavilo dřevo,“ dodala Bohunka Zemanová. Návštěvníci podle ní budou moci ochutnat také vorařské menu, a to přímo ze speciálních keramických hrníčků „plaváčků“, které byly nepostradatelnými společníky vorařů na jejich cestách. Prostřednictvím modelu se pak děti i dospělí seznámí se stavbou a fungováním voru. Pořadatelé jim připomenou také desatero bezpečného a slušného chování na řece.
Projekt „Řeky se mění“ se snaží podpořit šetrný turistický ruch, zlepšit infrastrukturu kolem řek, přispět k rozvoji aktivní turistiky i k výchově a vzdělávání návštěvníků regionu. Náklady na jeho realizaci jsou 3,8 milionu korun, z toho 3,4 milionu korun pokryje dotace z Programu rozvoje venkova.
Pod názvem Voraři na Sázavě vyjel miniaturní vor ze smrkových klád na řeku v Týnci poprvé v loňském roce. Repliku plavidla, jímž se v minulosti po řece dopravovalo dříví, různé náklady i lidé, postavila parta nadšenců hlavně pro zábavu dětí. Vzbudilo však také velkou pozornost dospělých, kteří se na vratkém prámu nebáli vydat ani na druhý břeh řeky.
Po řece Sázavě se v minulosti vory plavily v úseku dlouhém přes 140 kilometrů, a to od Světlé nad Sázavou až po soutok s Vltavou u Davle. Život sázavských vorařů a jejich rodin na přelomu 19. a 20. století, jejich radosti, strasti, lásky i nenávisti barvitě vylíčil nejen spisovatel Jan Morávek, ale také film pro pamětníky Plavecký mariáš s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli. Odkaz Morávkova díla by v budoucnu mělo připomínat nové muzeum v Kamenném Přívozu, jehož vybudování připravuje obec ve spolupráci s Posázavím o.p.s. a dalšími partnery.
Naše voda
22.8.2013 3.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace