22.8.2013 10.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Tipy na vodní výlety – zámek Liběchov
Stejně jako v roce 2002 postihly i letos zámek Liběchov na Mělnicku ničivé povodně. Jak ale informuje facebooková verze portálu Naše voda, výlet na tento zámek stojí i tak za to. I proto, že není na škodu na vlastní oči vidět, jaké důsledky mohou povodně mít.
Zámek Liběchov stojí na místě původní středověké tvrze, kde vznikl v 16. století vodní hrádek, který roku 1709 spolu s panstvím koupili Pachtové z Rájova. Barokní přestavbu v letech 1720-1730 vedl architekt František Maxmilian Kaňka, který zámek rozšířil o zahradní křídlo. Kolem roku 1811 jej dále upravil nový majitel Jakub Veith a jeho syn Antonín Veith, kteří do Liběchova zvali významné učence a umělce. Josef Navrátil namaloval fresky nade dveřmi v patře. V letech 1967-1975 byl zpustlý zámek opraven pro expozici asijských kultur Náprstkova muzea, po roce 1990 byl restituován a roku 2002 silně postižen povodní.
Tehdy dosahovala voda až tří metrů a dodnes je vidět, do jaké výšky v roce 2002 sahala. To samé platí také pro další devastační povodeň z letošního roku, kdy byla voda asi o metr níže.
V roce 2004 byl zámek navrácen (spolu s dalšími příbuznými, celkem pěti majiteli) Josefu Homolkovi, který se snaží o jeho znovuzrození. Bydlí v blízkých Ješovicích. Do oprav a rekonstrukcí na zámku investuje veškerý čas a peníze, bohužel na opravu zámku to nestačí. Zámek se nyní zdá zakonzervovaný, místnosti jsou sušené topením a sušičkami, okny je vidět, jak pokračují restaurátorské práce na freskách Josefa Navrátila.
Poznatek redakce: Procházka nádhernou zahradou se sochami M. Brauna, J. Maxela je úchvatná. Vstup do zámecké zahrady je veřejný, zámek sám je ale nepřístupný. Okny jsou vidět pokračující restaurační práce. V zahradě je vidět na listech stromů, kam až dosahovala voda v červnu 2013, jsou ještě plné bahna. Na zámek je úchvatný pohled z druhé strany ze zahrady. Současný stav si můžete prohlédnout ve fotoreportáži facebookové verze portálu Naše voda.
Zdroj: Facebook Naše voda
22.8.2013 10.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině