26.8.2013 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Tipy na vodní výlety: Říční a sluneční lázně v Luhačovicích
S končícím létem končí i možnost koupání ve volné přírodě. To nebylo možné ani v průběhu léta v nově zrekonstruovaných Říčních a slunečních lázních Luhačovice. I tak si v nich ale mohou návštěvníci vody užít.
Atmosféru časů dávno minulých, kdy se horké, slunečné letní dny trávily na městské plovárně s dřevěnými kabinkami, si mohou připomenout obyvatelé a návštěvníci lázeňského města Luhačovice ve zdejších Říčních a slunečních lázních. Areál, který byl v roce 1902 postaven podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, jehož osobitý rukopis je s těmito lázněmi neodmyslitelně spjat, byl oblíbeným místem nejen pro odpočinek, ale stal se také centrem společenského dění. Prošel několika stavebními úpravami, zejména ve 20. letech minulého století kvůli stavbě sousedního Vodoléčebného ústavu. Plovárna byla rozdělena na mužskou a ženskou část, kdy byl navýšen počet převlékacích kabin, a došlo k prodloužení plovárny včetně bazénu. Na terasách bývala umístěna dřevěná lehátka, bylo možné si zacvičit gymnastiku a v bazénu se konaly známé plavecké závody. Provoz tohoto oblíbeného areálu byl bohužel ukončen v roce 1995 kvůli nevyhovujícímu stavu bazénu. O pět let později byla provedena rekonstrukce a objekt sloužil pro kulturní akce.
V letošním roce se veřejnost dočkala opětovného zpřístupnění areálu a od poloviny června je tak možné navštívit toto oblíbené místo. Návštěvníci se mohou slunit na lehátkách na terasách, zahrát si badminton anebo dát si něco dobrého k občerstvení. Co se však týká vody, ta je k dispozici pouze ve sprchách. Na koupání totiž zatím mohou hosté lázní zapomenout.
Proč tomu tak je? Bazén byl od začátku fungování lázní Říčních a slunečních lázní napájen vodou z nedaleké říčky Šťávnice. Využití tohoto zdroje v současnosti se však nelíbilo hygienikům a proto jej striktně zakázali. Nedodržení nařízení by mělo za následek nemalou pokutu. Ve stejné vodě se přitom koupají lidé v nedaleké Luhačovické přehradě. Legislativa však rozlišuje přírodní a umělé nádrže, které jsou napájeny touto vodou. Bazény totiž nemají samočistící schopnost jako zdroje přírodní a také v nich nedochází k naředění vody. „Již u přítoku vody do bazénu Slunečních lázní byly limitní hodnoty mikrobiologických ukazatelů několikanásobně překročeny. Za nižšího průtoku a určité stagnace vody v bazénu je předpoklad dalšího snižování kvality vody,“ uvedla vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHSZK ) Eva Javoříková. Vysvětlila dále, že při porovnání hodnot stanovených mikrobiologických ukazatelů povrchové vody z Luhačovické přehrady, která je z hlediska kvality vody využívané veřejností ke koupání KHSZK v průběhu letní sezóny monitorována, a stanovených hodnot mikrobiologických ukazatelů vody na přítoku do bazénu Slunečních lázní byly zjištěny několikanásobně vyšší hodnoty právě v případě vody přítoku. Předpokládá se tedy, že voda je cestou do bazénu dále kontaminována. Z výše uvedených důvodů byla proto zhodnocena kvalita vody jako nepřípustná.
Přesto bazén není prázdný, i když koupání v něm je zakázáno. Provozovatelům zařízení – akciové společnosti Lázně Luhačovice jde totiž o to, aby si návštěvníci mohli představit atmosféru, která v lázních panovala před více než sto lety, k čemuž by bazén bez vody sotva přispěl. Napustit jej vodou z vodovodní sítě však nepřichází v úvahu. „Areál lázní byl při svém vzniku koncipován jako říční lázně. Upravit jej tak, aby do bazénu bylo možné přivádět vodu z vodovodního řadu by znamenalo rozsáhlé stavební úpravy. Ty by zcela změnily účel, pro který byla tato nyní již unikátní památka vybudována,“ vysvětlil ing. Jiří Dědek, výkonný ředitel Lázní Luhačovice. Vedení lázní se vyjádřilo v tom smyslu, že hodlá o možnost naplnit bazén říční vodou usilovat přímo na ministerstvu kvůli zachování autenticity památky a zároveň nabízet areál lázní k prodeji vhodnému investorovi, který by provedl zásadní rekonstrukci. Tu luhačovické Říční a sluneční lázně potřebují. Výše nákladů by se přitom mohla vyšplhat až na půl milionu korun. Společnost Lázně Luhačovice v tuto chvíli touto sumou kvůli regulacím v lázeňství nedisponuje. Než areál někdo zakoupí, bude sloužit veřejnosti.
Naše voda – Magdalena Machová, foto Lázně Luhačovice
26.8.2013 8.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony