27.8.2013 7.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Oprava poničeného koryta Vrchlice U Splavu je v jednání
Po červnových záplavách zůstalo U Splavu koryto Vrchlice na Kutnohorsku stále rozlito. Informuje o tom Kutnohorský deník s tím, že Povodí Labe aktuálně pracuje na plánu oprav.
Byly rychlé, ale památky po nich vnímáme ještě teď. Řeč je samozřejmě o povodních ze začátku června, které se prohnaly Kutnou Horou a mnozí je nazývají „stoletou vodou“. I když tehdy vypadala voda skutečně zlověstně, nenapáchala zde takovou škodu, jakou by při její síle většina z nás očekávala. Přesto stále někde pozůstatky rozvodněné Vrchlice jsou. A to dokonce i na ní samotné. V lokalitě U Splavu poničila velká voda koryto řeky. Jsou tam poházené kameny, které původně držely vodu v mezích, a proudem natahané větve. Vlivem toho se voda stále rozlévá do všech stran. O opravě koryta jedná vedení města Kutné Hory se společností Povodí Labe, které Vrchlici podobně jako řečiště dalších řek a potoků v České republice spravuje. „S Povodím Labe jsme jednali o nápravných opatřeních, ale zatím se nám společnost nevyjádřila, zdali a případně kdy a v jaké míře bude koryto Vrchlice upravovat,“ uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šanc a dodal, že město sice nemůže upravit vzhled koryta, ale může alespoň zařídit potřebné úpravy na březích řeky. „Byla provedena opatření na březích, ve kterých se bude dále pokračovat, včetně kácení některých stromů,“ přiblížil starosta.
Povodí Labe na plánu odstranění pozůstatků povodní po celých Čechách usilovně pracuje. „Je reálné, že do dvou týdnů bude vypsán dotační program s názvem Odstraňování následků povodní 2013, ze kterého budeme následně spolufinancovat i odstraňování povodňových škod na Vrchlici,“ uvedla mluvčí Povodí Jana Burianová. Obnova průtočného profilu řek, a tedy i Vrchlice, je dle zpracovaných protokolů klasifikována jako neodkladná. Povodí Labe podle slov mluvčí předpokládá, že oprava bude zrealizována ještě v letošním roce.
Odstraňování dalších povodňových škod se uskuteční v následujících letech, konkrétně v období let 2014 až 2016, v závislosti na uvolňování finančních prostředků. „Vzhledem k rozsahu celkových povodňových škod na území ve správě Povodí Labe není možné jejich zařídit odstranění vlastními prostředky. Výběr zhotovitelů až po zajištění financování se provádí o veřejných zakázkách ve znění pozdějších předpisů,“ vysvětlila Burianová.
Zdroj: Kutnohorský deník
27.8.2013 7.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla