1.9.2013 4.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
Rozvoji vodní turistiky ve středních Čechách brání malý počet přístavů, chybějící lodní výtahy a nefunkční zdymadlo
Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák se připojil pod Memorandum o vzájemné spolupráci v podpoře rozvoje vodního turismu a cestovního ruchu podél řeky Labe a jejích přítoků. Oznámilo to hejtmanství.
Pro kraj z toho ale nevyplývají žádné finanční závazky. Základem spolupráce je hledat společně finanční zdroje k rozvoji vodního turismu na řece Labi. „Smyslem Memoranda je partnerství mezi regiony, kraji, městy a obcemi, podnikateli a veřejností s cílem uchování a zhodnocení přírodních, kulturních a historických hodnot na území podél řeky Labe. Tím, že se k Memorandu připojil i Středočeský kraj, dostává tato nadregionální spolupráce daleko větší význam. Řeka Labe tvoří spolu s Vltavou páteř říční sítě nejen v našem kraji, ale i v celé východní části České republiky. Proto je důležité, že jsme se k Memorandu o Labi připojili a očekávám, že dojde k dalšímu rozvoji vodní turistiky v našem regionu,“ komentoval hejtman Josef Řihák svůj podpis pod Memorandum.
Středočeský kraj je již 38 signatářem Memoranda. Ustavujícími subjekty se staly mimo jiné Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Královéhradecký kraj, města Hradec Králové, Pardubice Vrchlabí a další. Celkem se v roce 2011 k Memorandu připojilo 17 subjektů, postupně se připojují další. Vedle řady spolků, občanských sdružení či podnikatelských subjektů svůj podpis pod Memorandum připojila i středočeská města Kolín, Nymburk, Lysá nad Labem, Neratovice a další. „Memorandum přispívá k obecnému rozvoji lodní turistiky a cestovního ruchu v Polabí. Podepsání memoranda rovněž vytváří vhodné podmínky pro vytvoření nových pracovních míst a přísun financí do regionů. Základem spolupráce je nejen rozvoj cestovního ruchu podél řeky Labe, ale i vzájemná podpora při budování infrastruktury pro rozvoj vodní turistiky, například výstavby přístavišť pro malá plavidla či propojení lodní turistiky s cykloturistikou. Středočeský kraj se v roce 2008 v rámci rozvoje vodního turismu na řece Labi zapojil do nadnárodního projektu LABEL, z jehož finančních prostředků pořídil „Vyhledávací studii infrastruktury rekreační plavby na řece Labi na území Středočeského kraji“. V ní je navrženo 53 vhodných lokalit pro umístění přístavních míst. Zároveň byl navržen způsob řešení protipovodňové ochrany v souvislosti s rekreační plavbou,“ řekl hejtman Josef Řihák.
Podpis středočeského hejtmana pod Memorandem přivítal i Pavel Hlaváč, ředitel obecně prospěšné společnosti Zlatý pruh Polabí, která kampaň za využití řeky Labe a jejích přítoků pro vodní turistiku organizuje. „Očekávám, že se nám budou snáze vyhledávat zdroje financování výstavby kotvišť, přístavů a dalších zařízení pro vodní turistiku. Máme již v provozu první nový přístav a to v Týnci nad Labem. Po roce a půl provozu zde již kotví desítky lodí, začíná se zde rozbíhat i půjčovna plavidel. Na Labi i jeho přítocích ale stále chybí potřebná infrastruktura. Potřebovali bychom zde mít plně funkčních nejméně patnáct podobných přístavišť, jako je to v Týnci,“ povzdechl si Pavel Hlaváč.
Podle ředitele o.p.s. Zlaté Polabí by rozvoji vodní turistiky ve středních Čechách nesmírně pomohlo dokončení lodních výtahů na přehradách Vltavské kaskády a zprovoznění zdymadel na Labi v Přelouči.
Naše voda
1.9.2013 4.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla