3.9.2013 9.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka
Umíte si správně připravit čaj a kávu?
Kávu i čaj pijeme denně. Připravujeme je zcela automaticky, bez přemýšlení. Stejně tak je většina lidí i vypije. Přitom příprava obou nápojů má svá pravidla, kterých bychom se měli držet, pokud si chceme vychutnat skutečně kvalitní kávu nebo čaj.
Každý druh čaje se připravuje jinak. Zapomeňme nyní na klasiku, porcovaný čaj v sáčcích. I když, ani ten nemusí být vždy úplně k zahození. Stačí si vybrat kvalitní značku, kdy se často obsah sáčku blíží kvalitě čaje sypaného. Pokud si chceme dopřát kvalitní čaj a nemáme čas na složitější přípravu čaje sypaného, dobrou volbou jsou tzv. pyramidové sáčky, ve kterých se objevuje stále více druhů a značek čajů. Za první je do nich vidět. Nekvalitní směsi by poškodily jména značek, a proto se výrobci snaží vybírat to nejlepší. Dále se může mezi lístky v pyramidových sáčcích lépe dostat voda a usnadnil a vylepšil se tak proces louhování. Skuteční čajoví gurmáni však čas, věnovaný přípravě tohoto nápoje nepovažují za ztracený a zalití sáčku je zkrátka a dobře neuspokojí.
Kromě volby správného druhu čaje je důležitá také voda, kterou na přípravu použijeme. Znalci tvrdí, že tvoří polovinu chuti. Neměla by být tvrdá, pokud si nejsme jisti, jakou tvrdost vykazuje naše „kohoutková“, můžeme použít pramenitou vodu z PET láhve. Pozor: ne minerální! Musí být čerstvá, předtím nepřevařená a studená. Podíváme se teď na dva nejznámější a nejvíce užívané druhy čaje. Na zalití čaje černého může být voda horká okolo 90°C i více. Pokud chceme povzbudit, odborníci doporučují nechat louhovat dvě až tři minuty, pokud potřebujeme ulevit zažívání, prodloužíme tento čas na pět minut. U přípravy čaje zeleného je třeba nechat horkou vodu chvíli odstát, aby zchladla zhruba na 80°C. Pokud bychom nedodrželi tuto zásadu, do nápoje by se uvolnily třísloviny a čaj by zhořkl. Doba louhování se pak pohybuje od několika desítek vteřin po zhruba tři minuty dle druhu čaje. Pro oba typy čajů platí další společné zásady: pro přípravu a podávání se používá porcelán či keramika, nikdy ne kovové nádoby. Ty sneseme pouze v podobě nerezové nádoby na vaření vody. Skuteční znalci nedoporučují rovněž použití kovových sítek či vajíček na louhování čaje a dokonce i lžičky by podle nich měly být stříbrné, dřevěné či skleněné, aby nedošlo k ovlivnění chuti čaje. Podtrženo, shrnuto: jde o základní pravidla přípravy čajů, která jsou společná pro většinu návodů, kterých je celá řada.
Stejné je to u kávy. I zde existuje stejně jako u přípravy čaje mnoho metod, o kterých se jejich tvůrci či šiřitelé domnívají, že právě ta jejich je nejlepší. Podíváme se tedy na to, co mají společného. Za první výběr kvalitní kávy. Za další by měla být čerstvě umletá, nejlépe těsně před přípravou. Dále by ani zde neměla být používána voda, která je příliš tvrdá. Její optimální teplota pro přípravu kávy je zhruba 90°C. Té lze dosáhnout tak, že vodu v konvici necháme asi minutu až dvě odstát. Pokud toto vše dodržíme, ať již připravujeme jakýkoliv druh kávy, jsme na nejlepší cestě k opravdovému chuťovému požitku.
Naše voda – Magdalena Machová
3.9.2013 9.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka