9.9.2013 8.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Znáte nedokončený Hilerův most přes vodní nádrž Švihov?
Možná právě v době rekonstrukce naší nejstarší dálnice D1 je vhodné připomenout si některá díla, která byla s počátky stavby této dálnice spojena. Jedním z nich je takzvaný „Hitlerův most“ v blízkosti obce Hulice nad vodárenskou nádrží Želivka.
Jde o most, který měl být původně součástí dálnice Praha-Brno, která měla překlenout údolí Sedlického potoka nedaleko vsi Borovsko. Most bez konce, Hitlerův most, Český Avignon nebo Borovský most, což jsou všechno názvy, pod kterými se skrývá tato stavba, nebyl však nikdy dokončen. Zajímavou technickou památku navštívila i redakce portálu Naše voda a zájemci si tak mohou prohlédnout aktuální podobu mostu ve fotoreportáži na facebookové verzi našeho portálu.
Stavba mostu začala v červenci roku 1939, v roce 1942 obdržel dokonce výjimku na dostavbu, která v době války zakazovala veškeré stavební práce kvůli potřebě cementu na válečné potřeby. V té době byl hotov ze tří čtvrtin. Po atentátu na Heydricha, krátce po udělení výjimky, byly ale veškeré stavební práce zastaveny. K dokončení mostu chybělo téměř 30 metrů, není tedy pravda, jak se občas uvádí, že most byl postaven zhruba z poloviny. Původní plány počítaly s výškou mostu 25 metrů nad hladinou Sedlického potoka, ovšem po napuštění přehrady Švihov v roce 1976 se téměř ocitl ve vodě. Dostavba mostu a jeho přizpůsobení rekonstrukce k pobytu ve vodě by vyšla nákladně, navíc nádrž Švihov leží nyní v I. ochranném pásmu vodárenské nádrže Želivka. Osud mostu je tak podobný osudu Adolfa Hitlera. Oba svého cíle nedosáhli…
Poznámka redakce:
K nedokončenému mostu se dostanete z obce Hulice. Do oblasti je zákaz vjezdu, u lesa je právě kvůli existenci I. pásma ochrany vod také i zákaz vstupu. K mostu se lze dostat polní cestou podél dálnice a poté odbočit vlevo k mostu po cestě, anebo jít přímo lesem pěšinou, kde narazíme na první krátký, dokončený most. Vstup na něj je v současné době možný pouze díky amatérsky zbudovanému žebříku. Na navazující „Hitlerův most“ se lze dostat lesem ve směru prvního, krátkého mostu. Stejně jako předchozí krátký most je i „Hitlerův most“ v současné době stále pevný, jeho levá část se ale postupně, oproti původnímu stavu, zhruba o 30 centimetrů propadla. Mezi spárou uprostřed mostu prosvítá voda, což evokuje riziko sesutí stavby do vody. To ale reálně v současné době nehrozí. Ostatně, v minulosti se přímo na mostu natáčel videoklip s početným komparsem k písni „Mumuland“ s Petrem Kotvaldem. Důkaz najdete také na facebookové verzi portálu Naše voda.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
9.9.2013 8.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla