30.9.2013 11.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla
Fotoreportáž – zámek Mníšek pod Brdy a zámecký rybník
Do kategorie „Tipů na vodní výlety“ lze zařadit také návštěvu zámku v Mníšku pod Brdy, i když jde spíše o exkurzi architektonickou. Redakce portálu Naše voda pro Vás připravila z uvedené lokality fotoreportáž, kterou tradičně uveřejňuje na naší facebookové verzi.
Za první písemnou zmínku o hradu Mníšku pod Brdy lze považovat až zápis v zákoníku Karla IV. „Majestas Carolina“ z roku 1348. Archeologické nálezy z nádvoří zámku však ukázaly, že na tomto místě stávala stavba již koncem 13. nebo začátkem 14. století. Nejspíše šlo o malý hrádek obklopený hradbou a příkopem, který ho odděloval od města. V roce 1487 na více než 150 let získal Mníšek významný rod pánů z Mitrovic. Tento rod spravoval sídlo s dvorem po celé 16. století, kdy zde nepochybně probíhaly značně rozsáhlé stavební práce. Nejstarší zobrazení zámku pochází z roku 1622 a přes veškerou schematičnost patrně zachycuje reálnou podobu sídla při pohledu od jihu. V roce 1639 švédská vojska generála Banéra zámek vyplenila a se dvorem vypálila.
Dalším zásadním letopočtem je rok 1655, kdy panství od Mitroviců kupuje nobilitovaný pražský měšťan, původně koželuh pocházející z Flander, Servác Engel z Engelsflussu, který v letech 1656-1672 nechal zámek opravit. Tím byla zakončena etapa, která objektu dodnes přes četné i podstatné mladší úpravy vtiskla zásadní podobu i výtvarný charakter. Ve druhé polovině 18. století za Unwerthů došlo k řadě stavebních úprav. Po smrti Ignáce Umwertha přešel majetek na Pachty z Rájova. Pro rodinné spory byl ale spravován úředníky desek zemských až do roku 1838. V roce 1848 zámek poznamenal požár.
V roce 1909 po smrti hraběte Schirndinga majetek získal jeho příbuzný, Theodorich, svobodný pán Kast z Ebelsbergu, jenž přistoupil k zásadní obnově zámku podle projektu z roku 1910-1911, který vypracovala přední pražská kancelář vedená Matějem Blechou. V roce 1945 byl zámek vypleněn a následně došlo k jeho konfiskaci. Poté se objekt dostal do správy ministerstva vnitra (1946), které zde ukládalo často významné a politicky citlivé archivní fondy.
V roce 2000 byl objekt vyklizen a postoupen Národnímu památkovému ústavu – územnímu odbornému pracovišti středních Čech v Praze, který zde přikročil k rozsáhlé obnově. Obnova zámku v Mníšku pod Brdy započala v prosinci roku 2000. Jde o jedinečný projekt, který se snaží zachytit stav zámku na počátku 20. let 20. století. V prvním patře zámku je prohlídková trasa, která seznamuje návštěvníky se stylem života a bydlením drobné šlechty v období mezi světovými válkami.
K zámku přiléhá, jak je to ostatně u zámků obvyklé, zámecký park s několika kašnami a Zámecký rybník, které je poslední a největší ze soustavy tří na sebe navazujících rybníků (Zadní, Prostřední, Zámecký) v katastru Mníšku pod Brdy. Všechny rybníky propojuje Bojovský potok.
ZDROJ: www.zamek-mnisek.cz, Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
30.9.2013 11.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní dílaAktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace