15.7.2011 17.58, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
V laguně Plumlovské nádrže uhynuly cejni a tolstolobici
Povodí Moravy chystalo odlov zbylých ryb z laguny vodního díla Plumlov. Změna počasí však snížila obsah kyslíku ve vodě a způsobila v největší míře úhyn cejnů a také tolstolobiků. Záchranný odlov bude pokračovat pravděpodobně v neděli. Oznámilo to Povodí Moravy.
Odborníci však zdůrazňují, že neexistuje žádná metoda, která by umožnila a současně zaručila slovení všech rybích druhů ve všech velikostech.
V největší míře cejni a také tolstolobici nevydrželi nečekanou teplotní změnu, rychlý ohřev vody a tím i úbytek kyslíku. „I přes dřívější opakované slovování nádrže spolu s Moravským rybářským svazem jsme zaznamenali úhyn části rybí obsádky,“ uvedl generální ředitel státního podniku Radim Světlík.
Uhynulé ryby podle něj průběžně odstraňují profesionální rybáři ze státního podniku. Ke snížení hladiny v laguně přistoupil zhotovitel na základě odborných doporučení. Potřeboval totiž snížit hladinu podzemní vody v lokalitě u hráze. Proschnutím tohoto povrchu se pak dno stane únosným a budou moci být odstraněny zbývající sedimenty. „Cílem není, aby voda z laguny zcela zmizela. Hladina v ní bude kolísat v závislosti na hladině podpovrchových vod, vlivem srážek a podobně,“ doplnil ředitel závodu Horní Morava (Povodí Moravy, s.p.) David Fína.
Zvýšenou teplotu a nedostatek kyslíku potvrdil jako příčinu úhynu biologický dozor akce Petr Loyka. Profesionální rybáři z Povodí Moravy udělali podle něj při všech odlovech maximum, aby z přehrady i laguny dostali co nejvíce ryb. Pravděpodobně v neděli se ještě rybáři po dohodě s biologickým dozorem pokusí při snížené hladině provést záchranný odlov s využitím elektrického agregátu, který je pro ryby maximálně šetrný a použili jej i při předchozích odlovech v laguně. „Žádná metoda, která by umožnila a současně zaručila slovení všech ryb, však neexistuje,“ zdůraznil Loyka.
Vzhledem k charakteru a dostupnosti lokality má ale metoda odlovu agregátem velmi omezené možnosti a stoprocentní slovení všech rybích druhů ve všech velikostech není schopna zaručit. „Při takto rozsáhlé akci, jakou je revitalizace Plumlovské přehrady, je nutno s určitým úhynem ryb počítat,“ uzavřel Loyka.
Těžba sedimentů na vodním díle Plumlov bude pokračovat až do podzimních měsíců září a října. Nezávislý průzkum kvality zbylých sedimentů konstatoval, že jsou dobře proschlé, vymrzlé a mineralizované. Na všech místech v nádrži garantuje Povodí odtěžení v minimální vrstvě 0,3 až 0,5 metru, přičemž do 30 centimetrů jsou sedimenty nejvíce zasaženy bohatou koncentrací živin pro sinice. Rekonstrukci hráze včetně její koruny a dalších objektů pak připravuje státní podnik Povodí Moravy na letošní a příští rok.
Odborníci na problematiku odstraňování sedimentů z vodních nádrží a tlumení výskytu sinic ve vodě již několikrát zdůrazňovali, že čištění Plumlovské nádrže musí souběžně doplnit i stejná akce na výše položeném Podhradském rybníce. Kvalita vody v něm se totiž výrazně podepisuje na kvalitě vody v nádrži Plumlov. Bude třeba odtěžit zhruba 59.000 krychlových metrů sedimentů z hloubky 0,4 až 0,5 metru.
Zdroj: Povodí Moravy
15.7.2011 17.58, Rubrika: Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě