1.11.2013 16.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Letošní vodáckou sezonu na Teplé Vltavě ovlivnilo počasí
Více než dva tisíce lodí sjely letos zvláště chráněný úsek Teplé Vltavy, který protéká Národním parkem Šumava. Jak dnes informoval mluvčí Národního parku (NP) Šumava Pavel Pechoušek, uvedený počet byl nižší než loni.
Přesně 2009 lodí sjelo od začátku května do konce října 2013 atraktivní úsek Teplé Vltavy ze Soumarského mostu do Pěkné. Loni sjelo Teplou Vltavu 2221 lodí. Rok předtím vyrazilo 3406 lodí. „Letošní regule pro splouvání byly rozdílné od let minulých a počty neporovnatelné. Podařilo se nám ale díky odbornému biologickému posouzení po několika letech ustanovit pravidla, která budou platit pro další léta. I díky tomu mohl být Návštěvní řád Národního parku Šumava schválený na dobu neurčitou. Proto se pravidla splouvání po další léta nebudou měnit. Přesto každý rok budeme monitorovat vliv splouvání na ekosystém Teplé Vltavy,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.
V předchozích letech se pravidla pro splouvání často měnila, což bylo špatně jak z hlediska ochrany přírody, tak turistiky. „Počty lodí mohly být letos teoreticky vyšší, ale většímu zájmu vodáků zabránily červnové povodně, nízká hladina vody během září a extrémně studená první půlka října,“ popisuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.
Během května se splouvalo pouze o víkendech a státních svátcích. Od června už každý den, pokud to dovolila výška hladiny vody. V nejběžnějším případě, kdy se hladina pohybuje v rozmezí mezi 51 a 61 centimetry vyrazilo sedm lodí každou hodinu – maximum je tedy 63 lodí denně. Loňské maximum bylo 28 za den. Letos se mohlo každý den splouvat 12 hodin – od osmi ráno do osmi do večera – v některých případech jen s akreditovaným průvodcem. Poslední vyplutí z registračního místa na Soumarském mostě bylo možné v 16 hodin. „Drtivá většina vodáků si průvodce pochvaluje. Pochopili, že zde nejsou jako policajti, ale jako průvodci například na hradech a zámcích, kteří vodákům řeknou zajímavé informace o jedinečné okolní přírodě,“ vysvětluje Tomáš Fait, náměstek ředitele pro vztahy s veřejností.
Počty lodí, které spluly Teplou Vltavu – 2013
květen – 226
červen – 512
červenec – 922
srpen – 331
září – 16
říjen – 2
Vybraná varianta pro splouvání byla Odborem životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje vyhodnocena jako varianta bez významného vlivu na životní prostředí. Autorizovaný posuzovatel musel vypracovat zákonem požadované posouzení, které určilo pravidla pro letošní splouvání. „Na základě vyhodnocení všech odborných podkladů jsem došel k závěru, že i když prakticky každé splouvání má nějaký dopad, schválená varianta už s dostatečnou jistotou nevyvolá významné vlivy na přírodu. Určité mírné ovlivnění je podle naší i evropské legislativy přípustné, jen je potřeba tyto méně významné vlivy dále snižovat,“ okomentoval současnou variantu Ondřej Bílek, autor odborného posouzení.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová (Soumarský most)
1.11.2013 16.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Aktuality
Výročí Karlínské vodárny: Historie a zajímavosti unikátní stavby
Akt. 25.11.2024 10.21Rubrika: Vodovody a kanalizace
Směrnice EU nutí pardubické vodárny investovat miliardy do čištění odpadních vod
Akt. 25.11.2024 8.58Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace