7.11.2013 3.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Beroun zkouší stavbu mobilních hrází
Jak již server Naše voda informoval, Beroun bude ve čtvrtek zkoušet montáž všech mobilních součástí protipovodňové ochrany města. Město Beroun, které má následně převzít tyto segmenty do výpůjčky, požaduje kompletní postavení mobilních hrází a vyzkoušení jejich funkčnosti.
Kontrolní montáž mobilních protipovodňových opatření začíná v 7:00 na křižovatce ulic Na Hrázi a U Přívozu. Přítomni budou zástupci vedení města, dotčených odborů městského úřadu, hasičů, Technických služeb Beroun, VaK Beroun, městské policie a dalších. Postupně by se měly vystavět všechny mobilní hráze v délce takřka dvou kilometrů.
„Jde o mobilní hrazení, systém čerpadel a stavidlové uzávěry. Mobilním hrazením se rozumí demontovatelné zábrany u vstupů a vjezdů na soukromé pozemky včetně křížení komunikací, které nemohly být řešeny trvalými konstrukcemi,“ vyjmenovala mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.
Město Beroun, které má mít části mobilní ochrany ve výpůjčce a po deseti letech je převzít do svého majetku stejně jako pevné hráze, chce ale mobilní části vyzkoušet a získat tak záruku, že jsou plně funkční.
„Proto jsme iniciovali zkušební montáž. Než všechny segmenty převezmeme, je nutné se ubezpečit, že jsou funkční a těsní. Jak dlouho bude cvičení trvat, si proto netroufám odhadnout,“ řekla berounská starostka Šárka Endrlová, která se zkušební montáže rovněž zúčastní.
Zkouška bude probíhat postupně ve všech dotčených ulicích na levém a pravém břehu Berounky a levém břehu Litavky, kde by se v případě povodní měly mobilní hráze budovat. Celkově dosahuje mobilní hrazení 2 kilometrů délky.
„Na místě budeme mít deset pracovníků, kteří se montáže zúčastní. Je třeba si jednotlivé díly barevně označovat a číslovat tak, aby se v případě nutnosti daly rychle na konkrétním místě postavit. Následně budou podle jednotlivých lokalit roztříděny, uloženy do kontejnerů a přemístěny do střeženého areálu Technických služeb Beroun,“ uvedl ještě před akcí ředitel společnosti Pavel Moucha s tím, že zkoušet se budou i čerpadla. Celkem jde o 6 velkých a 16 malých čerpadel, která mají v případě povodní přesně určená stanoviště.
Během listopadu pak bude Povodí Vltavy žádat speciální stavební úřad o kolaudaci pevných protipovodňových opatření, která se v průběhu letošního roku zrealizovala v Berouně.
Povodí Vltavy zahájilo stavbu protipovodňových opatření za téměř 125 milionů korun loni v listopadu. V rámci protipovodňového opatření města Beroun bude chráněna část pravého a levého břehu Berounky, část levého břehu Litavky, samostatně pak individuální ochrana zimního stadionu. Protipovodňová opatření v celé své linii, kromě ochrany zimního stadionu, jsou navržena a vybudována jako ochrana proti stoleté vodě. Zimní stadion je chráněn na Q2002 + 0,1 m, shodně jako zbývající, již existující ochrana tohoto objektu.
Naše voda
7.11.2013 3.50, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě