14.11.2013 16.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Jak zabezpečit vodoměry před mrazem
První mrazíky, které ohlásily v minulých dnech blížící se příchod zimy, jsou podle mluvčí společnosti Středočeské vodárny Lenky Kozlové posledním impulsem k zabezpečení vodoměrů před mrazy.
„Podcenění ochrany vodoměru a nízká teplota pod bodem mrazu může způsobit prasknutí ochranného skla vodoměru či úplné zamrznutí. Zákazníci si neuvědomují, že za škody na vodoměru, které vzniknou jeho nedostatečným zabezpečením proti zamrznutí, plně odpovídají,“ uvedla mluvčí. Za výměnu vodoměru v důsledku jeho poškození mrazem musí totiž zákazník uhradit Středočeským vodárnám více než 2 400 korun.
Letošní arktické mrazy způsobily rovněž zamrzání vodovodních přípojek. Jenom v období listopad 2012 až březen 2013 bylo zaznamenáno 193 případů. Středočeské vodárny proto doporučují svým zákazníkům následující opatření:
Zásadní opatření, které doporučujeme, je vždy řádně zateplit vodoměr a části vodovodní přípojky, které nejsou dostatečně hluboko uloženy v zemi.
Velmi citlivým místem u potrubí vodovodní přípojky jsou úseky, kdy přípojka přechází z objektu do exteriéru. Nic však nepomůže, není – li dům vytápěný nebo při uložení potrubí přípojky nebyla dodržena doporučená nezámrzná hloubka. Pro vodovodní přípojku se doporučuje minimální krytí 80 cm, u zpevněných ploch nebo chodníků se doporučuje krytí až 120 cm. Pro zabezpečení potrubí přípojky před zamrznutím doporučujeme zvýšit krytí vhodnou zeminou a použít příp. i nenasákavou izolaci.
Pokud dojde k zamrznutí vodovodní přípojky, nejdůležitější je přístup k potrubí přípojky. Je – li potrubí vodovodní přípojky v zámrzné hloubce, doporučuje se nad potrubím přípojky roztopit dřevěné uhlí. Tím dojde k pozvolnému prohřátí zeminy a ke znovu zprovoznění přípojky. V případě, že zamrznutí potrubí vodovodní přípojky dojde v nevytápěném objektu, musí se přípojka pozvolna rozmrazovat působením horkého vzduchu bez plamene (horkovzdušné pistole, přímotopy). Ale pozor, polyetylenové potrubí snese horký vzduch pouze do určitých teplot. Doporučujeme nejlépe oslovit odbornou firmu, která by měla znát vlastnosti polyetylénového potrubí, aby nedošlo k většímu poškození přípojky.
Pokud chcete ochránit vodoměr a vnitřní rozvody v objektu, je nutné především zkontrolovat, zda je uzavřeno sklepní okno a pokusit se udržet ve sklepních prostorech stálou teplotu nad nulou. Odhalené trubky vnitřních rozvodů doporučujeme obalit dekou nebo izolačním materiálem (nedoporučujeme skelnou vatu). Tam, kde by mohlo dojít k provlhnutí izolačního materiálu, je vhodné použít nenasákavý materiál – např. Mirelon.
Nachází-li se vodoměr mimo objekt ve vodoměrné šachtě, je vhodné nad něj na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem. Zároveň upozorňujeme, že se v žádném případě nesmí používat materiály podléhající hnilobě.
Vhodné je rovněž provést tuto kontrolu u chat a chalup, kdy po prasknutí vodoměru může docházet k dlouhodobým únikům vody a vzniklá škoda je tak často mnohonásobkem částky za výměnu zamrzlého vodoměru.
V případě, že dojde k zamrznutí vodoměru, nedoporučuje se s ním manipulovat, rozehřívat či provádět pokusy s jeho zprovozněním. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávku vody do objektu je zavolat na zákaznickou linku vodáren (840 121 121 – 24 hod denně) a domluvit se na termínu výměny vodoměru.
Další informace naleznete na internetové adrese http://www.svas.cz
Naše voda, foto SVAS
14.11.2013 16.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace