29.11.2013 12.04, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Oběžné kolo turbíny je opět 160 metrů pod zemí, Lipno finišuje
Historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny na největším umělém jezeře v České republice odstartovaná začátkem loňského listopadu je téměř ve finále. Všechny nové nebo opravené části jedné z dvojice 60 MW turbín, která je umístěna 160 metrů pod povrchem země, jsou na svém místě. Uvedl to Martin Schreier, mluvčí Skupiny ČEZ pro obnovitelné zdroje.
Jako poslední na Lipno dorazilo oběžné kolo turbíny o hmotnosti 7,5 tuny. Jeho průměr je 2,15 metrů a za provozu se otočí 375krát za minutu.
„Transport nového oběžného kola od jihomoravského zhotovitele až na Lipno trval 8 hodin. Neprovázely ho žádné komplikace v dopravě, vše se obešlo bez problémů,“ popisuje dění posledních hodin vedoucí odboru péče o zařízení Horní Vltava ČEZ, a. s., David Knések.
Modernizace soustrojí TG2 elektrárny Lipno začala loni počátkem listopadu. Ve svém průběhu nabídla unikátní pohledy. V prosinci byl např. v podzemní strojovně ze statoru generátoru vytažen 230tunový rotor k opravě a dvě 50tunové části statoru generátoru k sešrotování. Letos v srpnu došlo na betonáž nové spirály turbíny, což si vyžádalo kompletní zastavení provozu celé elektrárny (tj. i normálně fungujícího soustrojí TG1) a vypuštění odpadního tunelu Lipno-Vyšší Brod.
Modernizace přinese navýšení účinnosti o cca 4 % a zvýšení roční výroby o 4 miliony kWh elektřiny. Lipno tak ve srovnání s dneškem dá elektřinu další tisícovce jihočeských domácností. „Pokud se nevyskytnou nečekané překážky, měla by elektrárna Lipno po více než roce najet opět na plný výkon v průběhu ledna,“říká vedoucí odboru provoz elektrárny Lipno Bedřich Kučera.
Celkové investice modernizace soustrojí TG2 činí cca 200 milionů korun. Zhotoviteli, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Holding pro strojní část projektu, společnost 1. Servis Energo pro generátor a firma Andritz Hydro pro elektropráce a řídicí systém. Akce současně znamená práci pro desítku specialistů.
Naše voda, foto: ČEZ
29.11.2013 12.04, Rubrika: Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě