29.12.2013 7.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
K výstavbě nových malých vodních elektráren už nebude třeba výjimky
Více než pět let platný zákaz výstavby malých vodních elektráren (MVE) bude v nebližších dnech zrušen. V rozhovoru pro portál Naše voda to potvrdil ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman.
Uvedený zákaz přitom vydalo ministerstvo zemědělství v srpnu roku 2008, kdy resortu šéfoval ministr Petr Gandalovič. Důvodem zákazu byla tehdejší ambice ministerstva restrukturalizovat státní podniky Povodí a vytvořit „Strategickou koncepci rozvoje MVE“. K předpokládané restrukturalizaci ale nedošlo, naopak strategických dokumentů ohledně rozvoje MVE vzniklo několik. Zákaz ovšem přesto do současné doby platí dál, ačkoli výstavbě nových MVE stejně v praxi nebrání. To vadí především Svazu podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ), který již několikrát písemně žádal několik dalších ministrů zemědělství o zrušení uvedeného zákazu.
„Tímto administrativním opatřením došlo k naprostému paralyzování jakéhokoli vodoprávního řízení, a to jak ve vztahu k již probíhajícím, tak k nově zahajovaným. Investoři, kteří mají zpracované záměry, mnohdy i například vydané územní rozhodnutí, nemohou pokračovat ve stavebním řízení, neboť se v téměř 100 procentech stavby MVE nějakým způsobem dotýkají pozemků v obhospodařování státních podniků Povodí. Zahájení nového vodoprávního řízení nebo územního řízení je již od září 2008 téměř nemožné, investoři musí projít naprosto nesmyslným a potupným řízením, které není žádnou právní normou upravenou k udělení jakési výjimky z onoho administrativního zákazu. Údajně má tento proces velkou úspěšnost a žadatelům je údajně vyhovováno, nicméně tento byrokratický proces je zcela v rozporu s opatřením vlády o omezování administrativní zátěže (RIA),“ píše se v dokumentu SPVEZ, který má Naše voda k dispozici.
Se zrušením zákazu přitom souhlasí jak zástupci státních podniků Povodí, tak vrchní ředitel odboru vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavel Punčochář. A také ministr Toman, neboť systém udělování výjimek zatěžuje nejen zájemce o výstavbu nových MVE, ale i státní úředníky. Právě proto se chystá ministerstvo uvedený zákaz zrušit.
Podmínkou ale je, aby byla změněna formulace obsažená ve Strategické koncepci rozvoje MVE tak, aby byl o veškerém uvolňování profilů pro stavbu MVE informován odbor zakladatelské činnosti ministerstva zemědělství, do jehož portfolia patří právě státní podniky Povodí. Podle informací portálu Naše voda přitom již příslušná změna formulace proběhla. To v praxi znamená, že k povolování stavby nových MVE by již nebylo třeba výjimek a samotný proces by byl již nadále pouze věcí dohody mezi příslušným investorem MVE a příslušným podnikem Povodí.
Masivní výstavby nových MVE se ale zřejmě není třeba obávat. Návratnost takové investice se totiž pohybuje (při stávajících výkupních cenách za energii vyrobenou v MVE v rozmezí 3,23 – 3,80 koruny za kilowatthodinu) v horizontu deseti a více let. Na druhou stranu je počet MVE v současnosti v ČR oproti minulosti zhruba třetinový.
Naše voda – Petr Havel, foto Naše voda – Nina Havlová
29.12.2013 7.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla