10.1.2014 14.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Ustojí Austrálie záměr na likvidaci žraloků?
V západoaustralském přístavu Perth měla dnes tamní samospráva zahájit instalaci pastí na údajně nebezpečné žraloky. Informoval o tom deník.cz s tím, že uvedené opatření je reakcí na smrt dvou surfařů z listopadu loňského roku, které žraloci usmrtili.
Podle plánu perthských zastupitelů by měla být ve vzdálenosti jednoho kilometru od pláže instalována řada 72 pastí s návnadami, o které se budou za úplatu starat vybraní rybáři. Ti mají všechny chycené žraloky větší než tři metry zabíjet.
Proti takovému řešení ale minulý týden protestovali v Austrálii tisíce lidí, nejvíce (4 000 lidí) právě v Perthu. Protestující poukazují na skutečnost, že se sice u pobřeží Austrálie žraloci běžně vyskytují, ale smrtelných útoků je poměrně málo. V posledních 50 letech mají žraloci u Austrálie na svědomí v průměru jen o něco více než jednoho člověka ročně. Většina smrtících útoků je navíc připisována žraloku bílému, který sice může dosahovat délky až šesti metrů, patří nicméně mezi chráněné druhy.
Velký bílý žralok, jak zjistili vědci z amerického oceánografického institutu v massachusettském Cape Cod, se přitom může dožít i více než 70 let, což je třikrát déle, než se dosud soudilo. Vědci ke svému zkoumání uhlíkovou metodu, s jejíž pomoci určovali stáří čtyř samců a čtyř samic ulovených v severozápadním Atlantiku v letech 1967 až 2010. K dispozici měli jejich obratle. Podle zjištění vědců měl nejstarší samec 73 let a nejstarší samice 40 let. Předchozí studie podle agentury AFP vycházely ze zkoumání soustředných kruhů v kostech žraloků. Věk paryby se tak určoval obdobně, jako čtením letokruhů stromů. Nejstaršímu žralokovi, pocházejícímu ze západní části Indického oceánu, experti přisuzovali pouze 23 let. Lepší pochopení dlouhověkosti velkých bílých žraloků by podle vědců mohlo napomoci při snahách o zachování tohoto druhu.
(jestli ale bude co zachovávat – pozn. red.)
Zdroj: Deník.cz a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – australské pobřeží
10.1.2014 14.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákonyAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě