13.1.2014 9.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Stavba poldru ve Fulneku „půjde k ledu“?
Zhruba čtyři roky se ve Fulneku hovořilo o nutnosti stavby suchého poldru v rámci protipovodňových opatření. Jak ale in formuje moravskoslezská mutace deníku.cz, po prosincovém zasedání zastupitelů vyvstala řada otazníků.
Fulnečtí zastupitelé se na posledním loňském zasedání zabývali mimo jiné i koncepcí protipovodňových opatření na Husím potoku v Jerlochovicích, místní části Fulneku. Právě Jerlochovice totiž byly asi nejvíce postiženou oblastí na Fulnecku při bleskové záplavě v červenci 2009. Od té doby se na zasedáních zastupitelstva poměrně často hovořilo o nutnosti výstavby suchého poldru, který by zadržel vodu stékající z kopců do zastavěného údolí. Ještě bývalé vedení Fulneku nechalo vypracovat projektovou dokumentaci na stavbu suchého poldru, ale jak se ukázalo, ta byla nedostačující. „Město nechalo udělat projektovou dokumentaci, jenže podle ní se měly řešit majetkové vztahy pouze pod stavbou,“ uvedla již zhruba před rokem na zasedání zastupitelů tehdejší vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice Radka Krištofová.
Nové vedení města a jeho zástupci pokračovali ve složitých jednáních s vlastníky pozemků, jež byly jak v zátopovém území, tak pod samotnou stavbou poldru. Někteří ale požadovali příliš mnoho peněz, které město nebylo ochotno zaplatit. „Měli jsme možnost získat na stavbu poldru dotaci, ale nemohli jsme žádost o dotaci podat, protože dodneška nejsou pozemky vyřešené,“ poznamenala k věci před rokem starostka Fulneku Jana Mocová.
Zhruba po roce se zastupitelé k problému suchého poldru vrátili a dozvěděli se, že stále není dořešené vlastnictví k jednomu z potřebných pozemků, což brání získání dotace pro uskutečnění stavby. Navíc se lokální opatření ve formě suchého poldru v současnosti stále více ukazuje jako nedostačující, finančně nehospodárné a bez souvisejících opatření jako neuskutečnitelné.
„Podle názoru odborníků je mnohem hospodárnější a účelnější komplexní řešení krajiny, regulace výsadby plodin na přilehlých polích a starost o louky a lesní porosty,“ zaznělo také na prosincovém zasedání fulneckých zastupitelů. Ti se proto v diskusi jednoznačně neshodli na tom, zda v projektu pokračovat, či jej zastavit. Konečné rozhodnutí zazní na některém z příštích jednání, na němž zastupitelé budou znát veškeré aktuální informace o projektu.“
Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
13.1.2014 9.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě