14.1.2014 9.01, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
O přehradě v Nových Heřminovech rozhodne opakované referendum
Přehrada v Nových Heřminovech je dlouhodobě živé téma. Obec na základě referenda z roku 2008 výstavbě brání, jak ale informuje Moravskoslezský deník, na světě je ale i nová petice.
Vedení obce Nové Heřminovy odmítá na základě výsledků referenda z roku 2008 jakoukoliv myšlenku na výstavbu přehrady v katastru obce. Nové Heřminovy v zastoupení starosty Radka Sijky odmítají jakákoliv opatření, související s přehradou. Starosta má za to, že obec starou osm set let přehrada pohřbí. Starosta prohlásil, že po odstěhování občanů, kteří prodali své domy, nemá obec co nabídnout těm, kteří se naopak odstěhovat nechtějí a chtěli by si postavit své náhradní bydlení v Nových Heřminovech. „Současně s tím jedním dechem odmítá i jakékoliv nabídky ve prospěch obce a pro její rozvoj,“ řekl obchodní ředitel státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček. Co by tedy v případě souhlasu s výstavbou obec mohla získat?
Obec Nové Heřminovy může získat pro budoucí rozvoj kompenzaci za újmu, kterou stavbou přehrady utrpí. Měla by ale spěchat se schválením územního plánu, který však nelze změnit právě kvůli výsledkům zmíněného referenda z roku 2008. Státní podnik Povodí Odry má za to, že by se větší část obce v horní části toku Opavy, která nebude přehradou zasažena, mohla zachovat a docela slušně se rozvíjet i s využitím nových rozvojových ploch v okolí přehrady.
Což začíná protipovodňovou ochranou vlastní obce proti stoleté vodě a pokračuje nabídkou staveb dopravní i technické infrastruktury, financovaných ze státních prostředků. Ať už jako vyvolané investice nebo jako stavby hrazené z jiných dotačních programů. V nabídce je také možnost převodu státních pozemků do vlastnictví obce pro tyto stavby až po budování nového sportoviště nebo turistických zastávek.
„Stejné to je s rozvojovými plochami pro možnou novou výstavbu rodinných domů, která je podmíněna novým územním plánem. Ten musí opět zadat obec,“ konstatoval ředitel Vlček s tím, že by státní podnik hradil územní plán stejně jako u ostatních přehradou dotčených obcí. Obec však všechno toto odmítá a podle slov ředitele naříká nad postupným zánikem života v obci a odchodem jejích obyvatel jinam. „Protože si v Nových Heřminovech nemohou postavit nový dům, ať už vlastnící dotčení přehradou nebo noví zájemci o atraktivní plochy kolem přehrady, kteří již v minulosti tento zájem údajně projevili. Kdo tedy má na svědomí „zakonzervování“ stávajícího útlumu obce, posuďte sami,“ doplnil ředitel.
Na základě uvedených skutečností vznikla v obci občanská iniciativa k přípravě petice, která žádá nové referendum. To má podle petičního výboru ambici jednak anulovat výsledky referenda z roku 2008, jednak zavázat vedení obce ke krokům pro rozvoj obce mimo jiné i vyjednáním co nejlepších kompenzačních opatření, které se v současnosti naskýtají. Existují i další možnosti, jak může investor, stát a města, která budou přehradou chráněna, pomoct.
„Podotýkám, že na jaře tohoto roku se má vláda ČR opět zabývat přípravou přehrady a jejím financováním. Nebudouli v návrhu materiálu pro jednání vlády o další přípravě stavby zahrnuty i investiční prostředky na vyvolané investice, komunikace, infrastrukturu, fotbalové hřiště a další, těžko se tam budou tyto stavby dostávat dodatečně. Čas v této věci není spojencem obce, jak se vedení obce domnívá,“ dodal ředitel Vlček.
Petiční výbor zastupují Rastislav Vlček a Jiří Pavelka, oba občané Nových Heřminov. „Od minulého referenda uplynulo více než pět let a podle našeho názoru se mínění občanů obce mohlo změnit,“ sdělil ke vzniku petice Rastislav Vlček, podle nějž závazek plynoucí z referenda z roku 2008 zastupitelstvo neplní. „V roce 2013 začalo bourání budov, kterému zastupitelstvo nezabránilo,“ konstatoval Vlček.
Obec podle autorů petice stagnuje. Není schválen územní plán se všemi důsledky, obyvatelé se stěhují pryč z obce, noví nepřichází, ani nemohou stavět. Přehrada, za předpokladu, že se začne stavět, by přitom prý měla být využita jako prostředek k všestrannému zlepšení života v Nových Heřminovech. Pro referendum proto navrhli dvě otázky, z jejichž obsahu by mělo být zřejmé, co navrhované referendum sleduje. „Zastupitelstvo zřejmě nemá žádnou vizi o vývoji obce. Nutno dodat, že obecní zastupitelstvo na naši snahu reaguje velmi odmítavě, nechápeme proč,“ tvrdil Rastislav Vlček.
Zdroj: Moravskoslezský deník, foto archiv Naše voda
14.1.2014 9.01, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla