24.2.2014 8.20, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Lidé z Kel požadují hráz jako ochranu před povodněmi
Ve Klích na Mělnicku po letech opět ožívá myšlenka na vybudování valu, který by vesnici chránil před velkou vodou. Připomíná to středočeská mutace deníku.cz.
Místní lidé, kteří se už několikrát museli vypořádat s ničivou silou vodního živlu, se totiž nehodlají smířit s tím, že by měli stejné útrapy podstoupit znovu. „Žádáme zastupitelstvo obce, aby jednalo v zájmu svých obyvatel a zajistilo ochranu jejich životů, zdraví a majetku,“ stojí v dopise, který podepsalo skoro dvě stě lidí. Symbolicky jejich žádost podpořili také starostové Mělníka, Hořína a Byšic.
Ochranou proti záplavám se podle kelské starostky Alice Semiánové zabývalo už minulé zastupitelstvo. Povodí Labe ale tehdy doporučilo vybudovat hráze, které by vesnici chránily jen před dvacetiletou vodou. A s takovým návrhem zastupitelé nesouhlasili. „Zastupitelstvo schválilo pouze ochranu před stoletou vodou. Stavět hráz na dvacetiletou vodu by byly vyhozené peníze, ale kraj na jinou úroveň odmítl dát peníze,“ konstatovala starostka, jejíž slova potvrzuje loňská povodeň, která ve Klích překonala dokonce i stoletou hranici.
Předseda občanského sdružení Původní Kly Pavel Michalíček se domnívá, že obec neměla pouze přijmout negativní postoj krajských úředníků, ale dál bojovat za hráz proti stoleté vodě. „Okolní obce, jako jsou Zálezlice, Hořín nebo Mělník, nepřijaly žádná opatření na dvacetiletou vodu, ale nechaly si to spočítat. Vykoupily pozemky, za své peníze nechaly zpracovat projektovou dokumentaci a zpětně si to nechaly proplatit. Postupovaly trochu jinak a aktivněji,“ prohlásil předseda sdružení.
Starostka obce Alice Semiánová je toho názoru, že jediným řešením, jak všechny části obce uchránit, je pokusit se do protipovodňové ochrany jít společně s okolními obcemi. A to především se sousední Tuhaní a Obřístvím. „Mělo by se to řešit komplexně, protože když ochráníme pouze to své, ohrozíme ostatní. Jakmile ochráníme Kly, podle zkušeností z minulých let utopíme Větrušice,“ připomněla.
Kelští zastupitelé se nakonec jednomyslně shodli na tom, že je nezbytné ochranu před velkou vodou začít řešit. Za účelem přípravy dokumentace k výkupu pozemků vznikne ve Klích komise, v níž budou také zástupci občanského sdružení Původní Kly, které o ochranu před velkou vodou usiluje.
Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Hořínský kanál)
24.2.2014 8.20, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě