6.3.2014 6.37, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Beroun nabízí pomoc s individuální ochranou objektů před povodněmi
Jak pomoci ochránit na dvě desítky objektů, které nemohly být zahrnuty do státem vybudované protipovodňové ochrany, řeší berounská radnice. Jako vůbec první město v ČR se rozhodlo vedení Berouna zapojit do pilotního projektu České protipovodňové asociace a finančně přispět majitelům na vyhotovení takzvaného povodňového pasportu domu. Uvedlo to město ve své zprávě.
Jde o celkem 27 objektů, které se nacházejí nejčastěji na levém břehu Berounky v oblasti Zborovského nábřeží a v těsném sousedství řeky v ulici Hostímské. Jediný objekt pak leží na pravém břehu Litavky Na Podole.
„Stát zde nevybudoval protipovodňové hráze z toho důvodu, že by jejich výstavba byla nesmírně nákladná a výrazně vyšší než hodnota chráněných objektů. Za každých okolností totiž platí, že hodnota chráněných objektů musí být vyšší, než suma, kterou je nutné investovat do výstavby hrází,“ řekl prezident asociace Jan Papež, který je největším českým odborníkem na tuto problematiku. Toho také berounská starostka Šárka Endrlová pozvala na setkání s občany z těchto oblastí, které uspořádala koncem února.
„S většinou těchto lidí jsem se již sešla osobně. Cílem společného setkání bylo informovat občany o tom, jaké jsou možnosti individuální ochrany jejich objektů a co konkrétně jim jako město můžeme nabídnout. Jejich situace nám není lhostejná. Současně si ale musíme uvědomit, že řeka tu byla, je a bude,“ uvedla Šárka Endrlová. Dodala, že město je připraveno přispět majitelům, kteří o to budou mít zájem, na takzvaný pasport domu. Cena jednoho pasportu se pohybuje kolem pěti tisíc korun. „Pokud o to bude zájem, experti z řad asociace navštíví vlastníky nemovitostí a na základě zjištěných poznatků navrhnou protipovodňová opatření na míru každému objektu. V případě, že by ministerstvo vypsalo dotační tituly i na budování těchto individuálních ochran, pokusili bychom se je pro naše občany získat,“ sdělila Endrlová.
Iniciativu Beroun prezident asociace přivítal. „Město Beroun jde do tohoto projektu nad rámec svých povinností,“ upozornil Papež.
Protipovodňová opatření, která chrání Beroun před stoletou vodou, čeká ještě jedno vylepšení. Letos hráze doplní ještě podzemní těsnící stěna na levém břehu Berounky v délce 750 metrů. Povodí Vltavy ji vybuduje na základě hydrologických a hydrogeologických posouzení odborníků ze společnosti Progeo. „Cílem našeho modelového hodnocení bylo nejen posoudit vliv protipovodňových opatření na dosavadní proudění podzemní vody, ale především posoudit, jak by vybudování podzemní stěny ovlivnilo proudění během povodní,“ uvedl ředitel společnosti Martin Milický. V současné době při povodni dochází k rychlému nástupu hladiny za vybudovanou nadzemní částí hrází. Je zřejmé, že průsakům by nejlépe zabránila podzemní těsnící stěna, která by zasahovala až do skalního podloží. Musí být ale vybudovaná tak, aby v době klidu nebrala lidem vodu ze studní a v době povodní zamezila průsakům. „Proto bylo třeba najít kompromisní řešení, a tím je vybudování podzemní stěny s průtočnými okny,“ řekl Milický. Z testování vyšla ideální varianta – stěna dlouhá 750 metrů a hluboká 8,25 metrů se třemi průtočnými okny v celkové délce 250 metrů. Každé okno bude navíc opatřeno dvěma čerpadly, která při povodních zamezí vzestupu hladiny podzemní vody na terén v chráněné části území. Stavba by měla proběhnout během letošního června.
Naše voda, foto: wikimedia commons, User:Miaow Miaow
6.3.2014 6.37, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
Aktuality
Desítky obcí na Olomoucku budou mít nového dodavatele pitné vody
Akt. 7.1.2025 15.10Rubrika: Vodovody a kanalizace
Střimická výsypka u Mostu je novým ptačím parkem ČSO
Akt. 7.1.2025 15.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě