10.3.2014 8.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Pořádně pršet zřejmě jen tak nebude. Voda zatím nezdraží
Do konce měsíce března zaprší v podprůměrných hodnotách a srážkový deficit se tak bude ještě více prohlubovat. Upozorňuje na to deník.cz s odkazem na vyjádření Mileny Ferebauerové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ústav zároveň potvrdil, že letošní nezvykle mírná zima v České republice může být nejsušší v historii měření. Průměrná teplota byla za měsíce prosinec až leden 1,5 stupně Celsia, což z letošní zimy činí jednu z nejteplejších za posledních 80 let.
Také hydrolog ČHMÚ Jan Daňhelka varoval, že když na jaře opravdu vydatně nezaprší, může se to velmi negativně projevit na zásobách podzemních vod a stavu vodních toků. Prostě zásoby vody budou nepříjemně ubývat a situace tak navozuje otázku, jak na její deficit asi zareaguje cena. Tu po návrhu schvaluje pražský magistrát a distribuci vody zase společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která peníze od spotřebitele inkasuje.
„Praha je zásobována ze 75 procent ze Želivky a zbytek jde z Káraného. V tuto chvíli nemáme informace o nějakém razantním úbytku vody v těchto lokalitách. Tím, že většinu spotřeby vody Praha pokrývá ze Želivky, tak ji nehrozí nedostatek kvalitní pitné vody,“ uvedl Tomáš Mrázek, mluvčí společnosti PVK.
Podle Mrázka tomu tak bylo i v minulosti při delším suchu či teplém počasí. Problémy mohou mít spíše lokality závislé na podzemní vodě. „Cena vody je cenou regulovanou, a spojovat její případný nárůst se suchem by bylo zavádějící. Na letošní rok bylo schváleno navýšení ceny pouze o roční míru inflace. Pražané letos platí 75,84 korun včetně DPH za kubický metr,“ doplnil mluvčí Mrázek.
Vloni podle dostupných informací obyvatelé metropole platili 74,35 korun za kubický metr. Snad jen pro nostalgické ohlédnutí v roce 1990 spotřebitel za kubík vody zaplatil 0,90 korun.
To, že se stanovenou cenou vody pro tento rok se v tomto roce už zcela jistě hýbat nebude, je jistě dobrá zpráva. Avšak jisté obavy mohou mít různí přepravci, kteří určitou výši hladiny řek pro splavnost svých lodí nepochybně potřebují. Například Pražská paroplavební společnost.
„Jsme zatím klidní a myslím, že i zůstaneme. Protože v zásadě je Vltava kanalizovaná, což jsou jezy a další vodní díla,“ sdělil Jan Hamza, ředitel pražské výletní lodní flotily. Na druhou stranu ale ředitel připouští, že letošní rok je na dešťové srážky poněkud chudý. „Zřejmě stále funguje perioda sedmi mokrých a suchých let,“ zamyslel se Jan Hamza s tím, že výletnici kochající se z parníku výhledem na metropoli mít obavy z odstávky lodí určitě nemusejí.
Nevzrušený je zatím i centrální dispečink společnosti Povodí Vltavy. „Domníváme se, že obavy z výrazného poklesu hladiny řeky jsou předčasné. Na vodních dílech jsme nezaznamenali žádné komplikace,“ ujišťoval Hugo Roldán, mluvčí společnosti. Kdo už ale v klidu rozhodně není, je zahrádkář.
Nastupující jaro bez deště a slunečným počasím je prý hotové neštěstí pro pěstitele různých produktů. Zejména pro ty, kteří jiný zdroj než vodovodní kohoutek, pro závlahu zahradních pozemků nemají. „Současné počasí je opravdu nevyzpytatelné. Asi nám nezbude nic jiného, než abychom si vodu zabezpečili sami,“ řekl Jaroslav Šindelář z Územního sdružení Českého svazu zahrádkářů. Zabezpečit však podle Šindeláře znamená zvýšení odběru vody v domácnostech pěstitele, jehož konečný důsledek se zákonitě výrazně odrazí i v peněžence.
Dalším velkým strašákem je pro zahrádkáře představa z roku 2005, kdy na území republiky po jarním tání s rychlým nástupem léta po řadu dní panovaly tropické teploty a sucho bylo největší za posledních padesát let. „Nebylo nic platné, že bylo i poměrně hodně sněhu. Ten se rychle vypařil a do země se v podstatě žádná vláha nedostala. Vyschly i hluboké desetimetrové studně,“ vzpomínal Jaroslav Šindelář.
Obavy z nedostatku vody je jedna věc, riziko požárů druhá. A týká se právě osob, které na svých pozemcích například vypalují trávu. Suchý podklad je podle hasičů přímo ideální pro rychlé rozšíření ohně. „Jestli tomu ještě napomáhá třeba větší vítr, požár se stane nekontrolovatelný a způsobuje obrovské škody na majetku, někdy i na lidských životech. Právě v tomto suchém období pálení trávy či jiného biologického odpadu rozhodně nedoporučujeme,“ poznamenala Pavlína Adamcová, mluvčí pražských hasičů.
Podle Martina Štrosse z meteocentra ve vývoji počasí nelze nic vyloučit, ani předem určit, kam a kde vypařenou vodu mraky vypustí. „Ironie počasí nezná mezí Velká Británie od nás není až tak daleko, letadlem jsme tam za dvě hodiny. A právě tahle země zažila právě naopak vůbec nejdeštivější zimu ve svých dějinách. Včetně řady povodní. Počasí posledních měsíců je zkrátka dosti poblázněné,“ sdělil Štross.“
Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
10.3.2014 8.51, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla