13.3.2014 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Den vody: PVK zve na bezplatné prohlídky Muzea pražského vodárenství
Volný vstup do Muzea pražského vodárenství nabízí široké veřejnosti v rámci Světového dne vody společnost Pražské vodovody a kanalizace PVK). Připomněl to dnes mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Akce se uskuteční o víkendu 22. a 23. března 2014, kdy bude Muzeum po oba dny otevřené od 9.30 do 16:30 hodin. Před muzeum bude připraveno piano, na které si budou moci návštěvníci zahrát. K dispozici bude naše voda i limonády ze sodastreamu a také „pojízdná“ kavárna.
V samotném muzeu návštěvníci naleznou několik novinek. „Expozice jsme rozšířili o nové panely seznamující návštěvníky s projektanty Podolské vodárny, pány Engelem a Hacarem, a doplnili fotografiemi z doby výstavby této významné stavby industriální architektury. Na dalších panelech se návštěvníci mohou seznámit s technickými parametry vodáren v Káraném a na Želivce, které dnes zásobují pražskou aglomeraci,“ uvedl Mrázek.
Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena. Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Muzeum v loňském roce navštívilo přes deset tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA.
Svátek vody a všeho, co s ní souvisí, tak by se dal nazvat 22. březen, který OSN od roku 1993 vyhlásilo jako Světový den vody. V letošním roce se OSN spolu s členskými zeměmi a dalšími organizacemi zaměřuje na propojení vody a výroby energie. Vodní zdroje jsou třeba pro převážnou část elektráren, nejen pro ty, které využívají vodu přímo. Taková jaderná elektrárna potřebuje opravdu velké množství vody. Vztah mezi vodou a energií platí i obráceně: celkem 8 % světové produkce energie se používá k čerpání, úpravě a rozvodu vody různým uživatelům.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
13.3.2014 11.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace