20.3.2014 14.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Největším problémem pro ČOV jsou farmaceutické prostředky
Ačkoli se mnozí snaží tvrdit opak, stávající technologie používané v čistírnách odpadních vod (ČOV) dokáží z vody odstranit většinu látek, včetně umělých sladidel. Vyplývá to z vyjádření vodohospodářských technologů pro portál Naše voda.
Zřejmě především díky snaze odpůrců používání potravinářských aditiv se v poslední době množí vyjádření, podle nichž představují tyto látky mimo jiné problém při čištění odpadních vod. Příkladem takové skupiny látek mají být údajně umělá sladidla, mimo jiné sladidlo aspartam. Skutečnost je ale taková, že rozložitelnost umělých sladidel je velmi různá, a například v případě zmiňovaného aspartamu (ale třeba také Neohesperidinu DC) se pohybuje kolem 90 procent. Naopak jiná sladidla (Sukralosa, Acesulfam) jsou skutečně obtížně rozložitelná. Nelze tedy paušálně konstatovat, že se umělá sladidla v ČOV rozkládají nesnadno, vždy je třeba vědět, o kterou konkrétní látku jde. Zejména z pohledu zdraví lidí je ale ještě důležitější skutečnost, že umělá sladidla nejsou toxická, a jejich případná rezidua ve vodě nepředstavují pro člověka prakticky žádný problém.
Jiná situace je ale v případě jiných skupin látek, které patří mezi takzvané endokrinní disruptory, což jsou lidově řečeno hormonální přípravky a léčiva. Část z nich lze odstranit biologickým čištěním aktivovaným kalem, nejde ale o novinku, ale o technologii používanou více než 100 let. Podle technologů lze aktivovaný kal lze adaptovat na leckterá xenobiotika, například na odstraňování fenolů, které byly ještě v 60. letech minulého století odstraňovány pouze chemickou cestou. Tyto technologie však nelze použít na již zmíněné endokrinní disruptory, které se vyskytují ve vodě ve velmi nepatrné koncentraci. Odstraňování těchto látek z vody v ČOV je teprve v počátcích a do budoucna představuje zřejmě největší technologický problém. Jistou naději skýtá takzvaná reverzní osmóza nebo nanotechnologie. Tak či tak je problém ČOV spíše farmacie než potravinářství – i přesto, že se v něm používá řada uměle vyráběných přídatných látek, tedy i sladidel.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová
20.3.2014 14.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla