21.3.2014 10.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Voda – skutečné zlato XXI. století – 4. část
Nedostatek a kvalita zdrojů pitné vody a rovněž jejich dostupnost se v současnosti stává záležitostí, která rozhoduje o zdraví a životě milionů lidí. Některé příklady uvádí ve svém miniseriálu o vodě ekologický server memza.cz.
Jak jsme uvedli v předcházející části, je rozpracováno a používáno mnoho způsobů, metod a technologií, které mají za cíl zabezpečit pitnou vodu pro lidstvo. Leč ne všechny se osvědčily, ne všechny pracují tak efektivně, jak se očekávalo, ne ze všech je výsledný produkt – pitná voda – v takových ukazatelích kvality, jak je potřebné. Budeme tedy v návaznosti na první díl pokračovat v malém výčtu příkladů, jak se s pitnou vodou reálně hospodaří v různých koutek naší planety.
Chile: Státní intervencí se podařilo vyřešit zásobování pitnou vodou obyvatelstva. Všechny řeky, jezera i zdroje spodní vody přešly pod správu státu a jeho ochranu. Ten vybudoval zásobníky, kanály a distribuční síť. Výsledkem je, že 99% obyvatel ve městech má ve svých domovech k dispozici pitnou vodu každý den a 94% obyvatel na vesnici rovněž, přičemž kvalitu pitné vody garantuje stát.
Rusko: Rusko je na druhém místě v délce a objemu vodních toků na světě. V současné době má nadbytek pitné vody a jejich zdrojů. Je zde však problém v jejich hospodárném využívání a především ochraně před průmyslovým znečištěním. Povědomí lidí a přístup správy jednotlivých regionů ještě nedospělo do stádia, aby se přistupovalo ke zdrojům pitné vody jako k všelidskému bohatství. To je jeden z mnoha důvodů, že i v Rusku je poměrně dost regionů, především na jihu země, kde obyvatelé pociťují reálný deficit pitné vody.
Posun v přístupu k vodě v Rusku však lze již zaznamenat. Úkol zabezpečit pro všechny jeho obyvatele dostatek pitné, čisté a zdravotně nezávadné vody se stává oficiálním státním programem. Problém zde není jen v otázce technologické a technické, ale i zákonodárné. Je nutné, aby byly přijímány takové zákony, které budou zdroje pitné vody pro obyvatelstvo chránit.
Jak je zřejmé z tohoto malého exkurzu, každý region a stát se snaží po svém vypořádat s nedostatkem pitné vody pro své obyvatele. A jak se ukazuje již na počátku nadcházející krize s pitnou vodou na planetě, již nyní je to úkol nelehký a leckde nesplnitelný.
Značným problémem v zásobování pitnou vodou je i ten fakt, že v horkých tropických oblastech se vlivem povětrnostních podmínek ztrácí z vodojemů v průměru 10% vodních zásob, což ještě více zhoršuje situaci v dostatku pitné vody. A technologie získávání pitné vody z mořské jsou stále ještě málo efektivní a nedostupné tam, kde je vody největší nedostatek.
Zdroj: www.memza.cz, Ilustrační foto: Půlmilionový Irkutsk leží na březích řeky Angary, která je jediným odtokem 70 km vzdáleného Bajkalu, který je spádovou oblastí více jak 350 řek a říček (infoglobe.cz, NASA)
21.3.2014 10.05, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla