25.3.2014 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Základní informace o finálových projektech soutěže Pro vodu
O udělení cen v druhém ročníku studentské soutěže Pro vodu – cena Nestlé za inovativní projekty hospodaření s vodou jsme vás informovali včera. Dnes přinášíme základní údaje o projektech, které se umístily na „medailových“ pozicích.
1. místo – Nová nábřeží – Svitava
Pišová Linda (Fakulta architektury, VUT)
Projekt se zabývá tématem řeky, města, krajiny a hranicí, která vzniká mezi vodou a břehem – tedy nábřežím. Nábřeží by nemělo být dělicí bariérou, ale naopak spojujícím prvkem, který nabídne a umožní kontakt s vodou a poskytne atraktivní prostředí pro lidi všech generací. Projekt řeší problémy, které jsou konkrétně spjaty se Svitavou v Brně a mají rozličný charakter i rozsah – od doplnění lavičky, která umožní chvíli u vody meditovat, přes rybí přechod u jezu, který zlepší podmínky rybám a dalším živočichům, až po revitalizaci bývalých průmyslových areálů v těsném sousedství řeky Svitavy.
1. místo – Brno žít, vodu pít!
Staffová Eva; Soldánová Martina (Fakulta architektury, VUT)
Cílem projektu je zvýšit informovanost obyvatel města Brna o dostupnosti zdrojů pitné vody v centru města. Lidé většinou nevědí, že se v centru Brna nachází pítka s pitnou vodou. Projekt propaguje pití vody z kohoutku, ukazuje na nezávadnost této vody a naopak vyzdvihuje její přednosti. Autorky by tímto způsobem rády přispěly ke změně postoje obyvatel města i jeho návštěvníků k obyčejné vodě tak, aby si uvědomili její hodnotu a vážili si jí.
2. místo – Nízkonákladový biodegradabilní filtr s absorpčními vlastnostmi
Kundrát Vojtěch (Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita)
Projekt se zabývá problematikou bakteriálního a chemického znečištění. Navrhovaný projekt si klade za cíl představit a následně zdokonalit metodu přípravy a použití aktivního mikrovlákenného filtru tak, aby byla dostupný s co nejmenší technologickou, finanční a environmentální náročností především pro komunitní využití zejména v rozvojových zemích. První verze filtru je vystavěna na bázi polyhydroxybutyrátových mikrovláken s vetkaným aktivním uhlím. V laboratorním měřítku byla ozkoušena příprava a absorpčně filtrační schopnosti.
3. místo – Šedá voda břehy mele
Sakáčová Monika; Tranová Kateřina; Salingerová Lucie (Fakulta stavební, VUT)
Projekt je založený na principu zhodnocení využití šedé vody na různých typech budov. Projekt je rozdělený na teoretickou část, výpočtovou část a závěrem je posouzení navrhnutého řešení. Autorky se inspirovaly budovou fakulty, na kterou tento projekt nasadily a zhodnotily. Inovace spočívá v tom, že šedou vodu svádí do nádrže s jednoduchým čistícím systémem a poté vyčištěnou vodu použijí na splachování do toalet a pisoárů.
3. místo – Koupelna budoucnosti
Paclík Tomáš (Fakulta strojního inženýrství, VUT)
Autor prezentuje designérskou vizi koupelny v budoucnosti. Koupelna je prostor úzce spjatý s vodou. Díky komplexně řešenému konceptu koupelny lze významně snížit její spotřebu. Prezentovaná vize je jedinečná v kombinaci několika aspektů – úspory pitné vody, snižování energetických nároků, rozšíření využití koupelny, estetického zpracování a dodržení střízlivého půdorysného rámce.
3. místo – Revitalizace severního nábřeží Praha- Holešovice
Martin Řehák (Fakulta stavební, ČVUT)
Návrh spočívá nejen v novém využití náplavky u Vltavy, ale zároveň bere tuto část jako pokračování Holešovic a snaží se celé území znovu funkčně připojit ke zbytku města. Hlavními přínosy studie jsou vytvoření příhodných podmínek pro pěší a pro bydlení, revitalizace náplavky jako rekreační plochy a umístění nového místního centra vzhledem k poloze Nádraží Holešovice. Toto vše je podtrženo celkovým energetickým a ekologickým řešením, které se nechává inspirovat polohou u vody a chce využít veškerých potenciálů, které se zde nabízí.
3. místo – Vstup do Poodří, Ostrava – Polanka
Franková Pavla (Fakulta stavební, Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě)
Práce se zabývá problémy vzniklými necitlivými zásahy do toku řeky Odry (narovnání toku), kolizemi s novou sítí infrastruktury (vybudování dálničního nadjezdu, VRT, DOL), vzrůstajícím tlakem agresivního turistického ruchu a kontaktem s osídlenými oblastmi. Hlavním přínosem je revitalizace narovnaného ramene říčního toku, doplnění rybniční soustavy v pohledově exponovaném prostoru a podpora vstupních míst do CHKO Poodří.
Zdroj: Nadace Partnerství, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (pítko v Praze)
25.3.2014 9.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě