14.4.2014 8.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Máchovo jezero trochu jinak
V myslích většiny občanů ČR je Máchovo jezero symbolem letního koupání, písčitých pláží a tuzemských dovolených. Ne každý ale ví, že je tato vodní plocha obklopena rozsáhlým systémem močálů a rašelinišť, které lze navštívit v rámci naučné stezky SWAMP.
Exoticky znějící název SWAMP je odvozen od přírodní památky ve východní a severní zátoce Máchova jezera, kde slouží zbytky původního rašeliniště a mokřadů k ochraně vodního ptactva. SWAMP je Národní přírodní památka s rozlohou 47,23 hektaru.
Nejkrásnější části rezervace jsou přístupné od obce Břehyně (Břehyňský potok je kromě Robečského potoka zdrojem vody pro Máchovo jezero), odkud se lze dostat polní cestou do jihozápadní části SWAMPu, kam je ovšem přístup jen pro zdatné. Cesty nejsou navíc příliš dobře značené, a člověk si tak klade otázku, zda je zájmem místních ochránců přírody odradit návštěvníky od ne zcela bezpečných cest v blízkosti rašelinišť, nebo připravit návštěvníkům lokality zážitek obdobný scénám z knihy Pes Baskervillský. Odměnou pro ty, kteří se dostanou až k mokřadům, jsou nicméně nádherné scenérie rašelinových jezírek s ostrůvky (na ilustračním foto). Můžeme zde spatřit také (mimo jiné) kriticky ohroženou hrotnosemenku bílou, ohroženou masožravou květinu rosnatku okrouhlolistou, klikvu bahenní či leknín bělostný. Žijí zde i chráněné druhy ptáků – bukač velký, moták pochop, bekasina otavní, ledňáček říční, občas můžeme zahlédnout jeřába popelavého a byl zde nalezen i drabčík – vzácný severský brouk, který je známý pouze z rašeliništ jižních Čech.
Redakce portálu Naše voda pro vás z lokality připravila fotoreportáž a krátké video zachycující atmosféru Machova jezera trochu jinak – vše si můžete tradičně prohlédnout na naší facebookové verzi. I když – rašeliniště kdysi dávno pokrývalo celé území Máchova jezera, takže „jiná“ je spíše stávající rekreační podoba této vodní plochy.
Naše voda – Petr Havel, foto Naše voda – Nina Havlová
14.4.2014 8.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě