16.4.2014 10.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Teplé počasí vylákalo o měsíc dříve než obvykle ještěrky zelené
Skoro o měsíc dříve než obvykle vylezly ze svých úkrytů ještěrky zelené. Uvádí se to v nejnovějším vydání bulletinu „e-listí“ Národního parku Podyjí.
Ještěrku zelenou (na ilustračním foto), jednoho z ikonických plazů Podyjí, zahlédli tamní přírodovědci již v polovině března v okolí Čížova i Znojma. Většinou se však na jarním slunci objevuje až v polovině dubna. Teplé jaro změnilo ale životní rytmus i dalším živočichům a rostlinám národního parku.
Například žáby se začaly naopak rozmnožovat mnohem později nebo vůbec. „Celý teplý konec ledna a únor čekaly na déšť, který nepřišel. Velká část populace tak zůstala v zimních úkrytech velmi dlouho, až vhodný čas pro rozmnožování pominul. I z toho mála vajíček, která letos obojživelníci nakladli, jich pravděpodobně ještě mnoho bude zničeno tím, že kaluže s vajíčky či pulci vyschnou dřív, než žabky dospějí,“ popsala bioložka Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
Dříve než obvykle rozkvetly například i ovocné stromy. Lidé tak mohou na cestě mezi Hradištěm a Mašovicemi pozorovat unikátní jev. Třešně i švestky v tamní aleji kvetou ve stejnou chvíli. „Naposledy to bylo možné pozorovat před deseti lety. Švestky totiž kvetou mnohem později než třešně,“ uvedl šéf strážců národního parku Petr Lazárek.
Rozkvetlé sady zase lákají ptáky. „Krutihlav letos opět zpívá mezi rozkvetlými třešněmi, byť o měsíc dříve. Jeho časnější start tak odpovídá fázi rozvoje vegetace,“ vysvětlila Reiterová. Překvapivě se ale podle ní neopakuje loňský scénář, kdy přiletěli někteří ptáci velmi brzy a život jim zkomplikoval velikonoční sníh. „Například drozdi měli velký problém se uživit a řada jich pomřela. Asi to ti rychlí vloni nepřežili a zůstali jen ti rozvážní, takže letos přiletěli dřív jen o pár dní,“ spekulovala bioložka.
Teplá zima a jaro ovlivnily i životní cyklus netopýrů. „Netopýři létali celou zimu. Jejich vysoká aktivita může mít za následek větší jarní úbytek populací, protože v zimě přece jen bylo méně potravy k dispozici a zvířata se přerušovanou hibernací vysilují,“ upřesnila Reiterová. Pobyt venku už od února také lidem znepříjemňují klíšťata a komáři. Jeden z našich nejčasnějších motýlů – žluťásek řešetlákový – poletoval Podyjím již v polovině března.
V loňském roce roztál poslední sníh v Čížově 9. dubna
Naše voda, foto Petr Lazárek (Správa Národního parku Podyjí) – Ještěrka zelená
16.4.2014 10.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě