20.3.2011 17.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Štola pod přehradou Mšeno láká návštěvníky
Příležitosti prohlédnout si unikátní štolu pod hrází jablonecké přehrady Mšeno využilo o tomto víkendu 740 lidí. Zájem byl tak veliký, že se provádělo ještě po 15:00, kdy byl plánovaný konec prohlídek, řekl hrázný přehrady Mšeno Jiří Chmelař.
„Mysleli jsme, že za těch 10 let, co prohlídky děláme, už to všichni Jablonečáci viděli. Ale mohli bychom mu být klidně do večera,“ komentoval hrázný sobotní návštěvnost 190 lidí a nedělní dokonce 550 lidí. Podle Chmelaře místní nalákala hlavně velká propagace akce, v sobotu byla prohlídka v televizi i v rádiu, proto podle něj byla nedělní návštěvnost tak vysoká.
„Poslední prohlídku jsme dokonce museli rozdělit, protože přišla skoro stovka lidí. Kdo chtěl, tak šel rychleji bez výkladu, abychom se tam vůbec vešli. Zbytek tam ještě kolega provází,“ řekl hrázný téměř půl hodiny po plánovaném konci prohlídek. Obyvatelé Jablonce využili podle něj cestu k přehradě k procházkám, štolu mohla navštívit i asi dvacítka psů.
Vodohospodáři štolu vybudovali v letech 1999 až 2000 a dílo tehdy označili jako světově ojedinělé a odvážné. Vedly je k tomu průsaky v podloží nádrže, které ohrožovaly stabilitu přehrady a hrozily možnou katastrofou. Štola dlouhá 263 metrů s vnitřními rozměry 2,5 krát 2,5 metru vede pod základy hráze. Z ní pak byla hráz i její podloží zpevněno injektážemi. Štola umožňuje trvale monitorovat a sanovat stabilitu přehrady. Náklady na její vybudování dosáhly 38 milionů korun.
Dvaačtyřicetihektarová nádrž je oblíbená nejen mezi lidmi z Jablonce a Liberce, ale láká i hodně turistů ze sousedního Saska. V parných letních dnech ji k rekreaci využívá denně až 5000 lidí. Přehrada je součástí soustavy retenčních nádrží, které byly v podhůří Jizerských hor vybudovány v letech 1902 až 1911. Pět přehrad v Liberci na Harcovském potoce, v Bedřichově na Černé Nise, ve Fojtce na Fojtském potoce, v Mlýnici na Albrechtickém potoce a v Jablonci na Mšenském potoce bylo postaveno podle projektu německého architekta Otto Intzema. Důvodem jejich výstavby byla ochrana před povodněmi, které oblast na konci 19. století pravidelně postihovaly.
Povodí Labe ve spolupráci s jabloneckou radnicí připravují ještě výstavbu jedné podzemní štoly za zhruba půl miliardy korun, která by město chránila před povodněmi. Finančně jde o nejnáročnější protipovodňové opatření, které vodohospodáři kdy dělali. Štola má měřit asi 1500 metrů a z města by odváděla přebytečnou vodu, kterou nedokáže pojmout přehrada, do oblasti soutoku Bílé a Lužické Nisy. Zabránila by tak zatopení a poničení majetku v hodnotě asi jedné miliardy korun.
Zdroj: ČTK
20.3.2011 17.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní dílaAktuality
Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě umožní migraci vodních živočichů
Akt. 22.11.2024 10.46Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
Akt. 22.11.2024 9.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa