22.8.2011 10.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy
„Kyselost“ i teplota oceánů se v minulosti měnila rychleji než nyní
Katastrofické scénáře rádobyvědců týkající se oteplování či okyselování oceánů a moří se nezakládají na pravdě. Informuje o tom na základě skutečných faktů populárně-vědecký server www.osel.cz.
Ten poukazuje na články o katastrofické nárůstu kyselosti oceánů, díky které se údajně rozpouštějí kostry mořských korálů. Ve skutečnosti ale oceány nejsou kyselé, ale alkalické (pH vyšší než 7), díky v nich rozpuštěným alkalickým solím. Navíc se pH oceánů zvyšuje (tedy „kyselost“ klesá). Zatímco v době dinosaurů bylo průměrné pH oceánů 7,4, dnes se pohybuje hodnota pH v povrchové vrstvě vody od 7,9 do 8,2.
Stejně tak není pravda, že by se oceány v současné době oteplovaly výrazně rychleji než v minulosti, je tomu oprávě naopak. A není také pravda, že jsou koncentrace kysličníku uhličitého v současné době pro korály vysoké, a že se jim tedy nemohou přizpůsobit. Z grafů zveřejněných na portálu vyplývá, že například v době vzniku korálů byly koncentrace kysličníku uhličitého oproti současnosti až 25x vyšší, a koráli přežili. Stejně tak bylo pokusně prokázáno, že koráli dokáží na změny teplot reagovat mnohem rychleji, než katastrofisté uvádějí, což se v minulosti, kdy se klima měnilo mnohem rychleji než dnes, v praxi prokázalo.
Podrobné informace je možné získat na http://www.osel.cz/index.php?clanek=5827
Petr Havel
22.8.2011 10.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzyAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě