2.5.2014 8.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Odpůrci elektrárny se bojí o přehrady
Do boje proti proti geotermální elektrárně v Tanvaldu vstoupily i dvě největší přehrady v Jizerských horách. Informuje o tom liberecká mutace deníku Mladá fronta DNES.
Elektrárna by brala horkou vodu z hloubky čtyř až pěti kilometrů a její odpůrci tvrdí, že hlubinný vrt by mohl vyvolat umělé otřesy a porušit hráze na přehradách v Josefově Dole a na Souši. Odvolávají se na názory znalce z oboru geofyziky. Společnost Entergeo, která chce elektrárnu v Tanvaldu vybudovat, označila obavy o pevnost hrází za nesmyslné. Obě přehrady se vypínají nad Tanvaldem a okolními městy a obcemi. Petici proti elektrárně podepsalo 2145 lidí. „Začali jsme s ní na konci ledna a trvala do poloviny dubna,“ dodal Jaroslav Mikš z petičního výboru.
Ředitel Entergea Zbyněk Šonka označil zprávy o hrozícím porušení hrází na obou přehradách za nesmysl. „Jakmile se objevily, nechali jsme si vypracovat speciální studii o vlivu hlubinného vrtu v Tanvaldě na obě přehrady,“ řekl Šonka. „Podle doktorky přírodních věd Zuzany Jechumtálové ze společnosti Seismik nemůže geotermální elektrárna hráze v Josefově Dole a na Souši ohrozit. Ve své zprávě uvádí, že je velmi nepravděpodobné, aby geotermální elektrárna v Tanvaldu zapříčinila zemětřesení, neboť by byla v oblasti s nízkou seismickou aktivitou,“ dodal Šonka.
Ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek si nemyslí, že by geotermální elektrárna znamenala nebezpečí pro přehrady v Josefově Dole a na Souši. „Obě jsou od Tanvaldu dost daleko,“ poznamenal Jaroušek. „Jde ale jen o můj laický názor. Hlavní slovo by měl mít samozřejmě hydrogeolog.“ Petice proti elektrárně je však plná ještě dalších burcujících varování. Mluví se v ní o mizení vody ze studen, neodzkoušeném hloubení několikakilometrového vrtu v centru města nebo otřesech půdy, po nichž nastanou škody na okolních budovách. Odpůrci elektrárny upozorňují rovněž na vysokou pravděpodobnost, že používané chemikálie znečistí vodu v nedalekých řekách Kamenice a Desná.
Opírají se o akustickou studii, podle níž se nadměrný hluk při stavbě a při provozu geotermální elektrárny dotkne bezmála dvou tisíc lidí. Varují i před radionuklidy z vrtných kalů a uvolňování radonu.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – liberecký kraj, foto lokality Naše voda – Nina Havlová
2.5.2014 8.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Vodné a stočné 2025: Na Chrudimsku budou lidé platit o 3,2 pct více
Akt. 26.11.2024 15.12Rubrika: Voda a naše peněženka
Národní parky České republiky se spojily do společné asociace
Akt. 26.11.2024 14.39Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě