4.6.2014 8.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Na řadě míst postižených povodněmi práce na ochraně teprve startují
Přes 652 milionů korun investovalo Povodí Labe do protipovodňových hrází v Poděbradech, Zálezlicích či v Mělníku. Jak přitom upozorňuje server idnes.cz, po roce od povodní mají ochranná opatření proti velké vodě rozpracovaná i další středočeská města.
Například v Kolíně v podjezdu u starých lázní některá auta plavala ve vodě. „Naštěstí šlo jen o jeden okamžik, kdy napršelo tak moc vody, že nestačila kanály odtékat,“ vysvětluje mluvčí města Jiřina Holubová. V Berouně, kde loňská povodeň jen na městském majetku způsobila zhruba patnáctimilionovou škodu, dokončuje Povodí Vltavy projekt za 125 milionů korun. „A zároveň pracujeme i na změnách a aktualizaci povodňového plánu,“ podotýká mluvčí města Pavla Švédová. Studii na vybudování protipovodňových hrází si nechává zpracovat také město Neratovice spolu s obcí Libiš a chemičkou Spolana. Cena projektu by však byla kolem miliardy korun.
Opatření proti velké vodě chystají rovněž v Davli. „Připravujeme projekt, který by měl zmírnit dopady povodní na malých vodních tocích. Jde například o výstavbu suchého poldru, který bude chránit městskou část Kejsíř. Další opatření jsou ve strži v ulici Ve Skalkách, která budou chránit nemovitosti u náměstí,“ říká starosta Davle v Prazezápad Jiří Prokůpek. Na projekt počítá s dotacemi ve výši šest milionů korun.
I přes všechny technické a technologické možnosti zůstanou v kraji místa, která před záplavami zcela ochránit nepůjde. Jedním z nich jsou Černošice v Praze-západ. „Možnosti jsou u nás dosti omezené. Žádné opravdu účinné opatření pro celou plochu ohrožených území prakticky neexistuje,“ míní starosta Filip Kořínek.
Středočeský kraj na konci dubna schválil čerpání evropských peněz v rámci Fondu solidarity, který by měl pomoci právě v budování opatření proti velké vodě. Celkem by mělo být z fondu rozděleno až 111 milionů korun, jenže na dotace budou mít některé obce podle starostů pravděpodobně problém vůbec dosáhnout. „Prvotní dotace fungovaly jako záloha. Mohli jsme zaplatit firmám a pak jsme to vyúčtovali. Jenže v tomto případě bychom projekt museli zaplatit ze svého a pak čekat, až nám to zpětně proplatí. A na to prostě nemáme,“ říká starosta Zálezlic, kde museli zrušit projekt ve výši 8,5 milionu korun na vyčistění poldru.
Zdroj: http://praha.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
4.6.2014 8.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
V Hrádku nad Nisou budou pokračovat práce na vodovodu
Akt. 10.1.2025 16.19Rubrika: Vodovody a kanalizace
Změny od roku 1997 na poli protipovodňové ochrany u Povodí Odry
Akt. 10.1.2025 11.58Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině